EkonomiGündem

Emlak vergisini bugün ödemek zorunlu: Aylık faiz alınacak!

Emlak vergisi ödemelerinde bugün son gün. Bugün ödenmesi zorunlu olan emlak vergisi için ödeme yapmayanlar aylık faiz verecek. Tapu sahibi tüm vatandaşların bugün emlak vergisi ödemesini gerçekleştirmesi gerekiyor.

BELEDİYE YA DA E-DEVLET’TEN ÖDENECEK

Emlak vergisi için süre bugün doluyor. Emlak vergisi ödemelerini henüz gerçekleştirmemiş olanlar gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyelerden, belediyelerin internet sitelerinden ya da e-Devlet’ten ödemelerini yapabilecek. Emlak vergisi taksitleri hem nakit hem de kredi kartı ile ödenebiliyor. Ödemeyenlere aylık yüzde 4,5 gecikme zammı uygulanacak.

Türkiye’de bina, arsa ve iş yeri gibi gayrimenkulleri bulunanlar bu vergiyi ödemekle yükümlü. Geçen yıl gayrimenkul satın alanların bu yıl vergisini ödemesi gerekiyor. Bu yıl satın alınan mülkün ilk emlak vergisi ödemesi ise 2025’te başlayacak.

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF?

Brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konut sahibi emekliler ile emekli dul ve yetim aylığı alanlar emlak vergisi ödemiyor. Engelliler, gaziler ve hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler de bu vergiden muaf.