Ekonomi

Emekliye enflasyon müjdesi: Ek ödeme yapılacak!

Türkiye’de milyonlarca emeklinin maaşına Temmuz ayında zam yapılacak. Memur emeklilerine ise ek ödeme müjdesi geldi. Merkez Bankası’nın yaptığı Nisan ayı beklenti anketindeki tahminlere göre bu sene memur emeklilerine 4.09 enflasyon farkı ödemesi yapılacak. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte herkes tarafından merak edilen sorunun cevabı

Bu sene emekliler Temmuz ayında alacakları zam miktarı hakkında yapılan haberleri takip ediyor. Gelen son haberlere göre ise memur emeklilerine enflasyon farkı ödemesi yapılacak. Şuana kadar Ocak-Mart enflasyonu yüzde 3.71 çıkmasıyla memur emeklileri için yüzde 0.71 enflasyon farkı oluştu.. Takvim’in haberine göre; Merkez Bankası Nisan ayı beklenti anketine tahminlerine göre yılın ilk yarısında enflasyon yüzde 7.09 olarak gerçekleşebilecek. Söz konusu tahmin gerçekleşirse emekliler yüzde 4.09 enflasyon farkı alabilecek. Böylece en düşük emekli 3 bin 20 liradan 3 bin 234 liraya çıkacak.

Memurlara yapılacak ek ödeme miktarı ise Temmuz ayında belli olacak.

İkramiyeler Mayıs başında ödenecek

Öte yandan emeklilerin bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini Mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de Temmuz ortasında yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikramiye ödemelerine ilişkin yapılan açıklamalarda, ”Yaklaşık 3 yıl önce emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme sözü vermiş, bu uygulamayı hemen başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasında gerçekleştireceğiz.” İfadeleri kullanılmıştı.