Ekonomi

Emeklinin Temmuz zammı ne kadar olacak? SSK ve Bağkur emekli maaşına ne kadar zam gelecek?

SSK ve Bağkur emeklilerine ne kadar zam yapılacak?

Yaklaşık 12.3 milyon emekli temmuz zammı için gün sayıyor.Temmuzda; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına bu yılın ilk yarısında gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında zam, memur ve memur emeklilerine ise yüzde 5 artış ve ilk 6 aylık TÜFE yüzde 4’ü aşarsa enflasyon farkı yansıtılacak.

5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 4.99, memurların ve memur emeklilerinin ki yüzde 5.99 olarak çıktı.Merkez Bankası’nın son beklenti anketindeki tahmine göre de SSK ve Bağ-Kur’lulara yüzde 6.7 oranında zam olacak.

Memur ve memur emeklisine ne kadar zam yapılacak?

Memurlara ve memur emeklilerine yüzde 7.7 zam yapılabilecek. 

Sınır yükselecek

Temmuz’da maaşlar artacağından, her ay verilen ek ödemelerin tutarları da yükselecek.Maaşın yüzde 4’ü, yüzde 5’i oranında olan ek ödemenin tutarı, yeni aylıktan hesaplanacağı için zamlanacak.Ayrıca yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırı da memur maaş katsayısındaki artışla yükselecek. Halen bin 224 lira 81 kuruş olan bu sınır, şu ana kadar gerçekleşen yüzde 5.99 zam oranına göre bin 298 lira 18 kuruşa, tahminlere göre ise bin 319 lira 12 kuruşa ulaşacak.

Yani maaşı bin 319 liranın altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 oranında ek ödeme verilecek.Hem gerçekleşen enflasyona hem de 6 aylık TÜFE tahminine göre yeni net ve ek ödemeli maaşları hesapladı.Örneğin; net maaşı bin lira olan bir SSK emeklisi bin 50 lira alıyorken; Temmuz zammı yüzde 6.7 olursa net maaşı bin 67 liraya, ek ödemeyle birlikte eline geçecek para bin 120 liraya çıkacak.(Takvim)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı