Ekonomi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar 'EYT' yasasında son dakika gelişmeleri

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT hakkında her gün yeni bir gelime yaşanıyor. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar EYT son dakika haberleri ve EYT’de son durum nedir sorularını merak eden vatandaş araştırmalarına hız kesmeden devam ediyor. Peki EYT çıkacak mı? Ne zaman çıkacak? Sorularının cevabı ne olacak?

EYT yasası ile ilgili geçtiğimiz haftalarda gelen açıklamalar, emeklilikte yaşa takılanların umudunu kırmıştı. Farklı çözüm modellerinin tasarlandığı değerlendirmelerde hiçbir modelin sürdürülebilir olmadığı kanaatine varılmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise EYT ile ilgili : “Bakanlık olarak bizim elimizde 10 küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil.” diyerek konuya açıklık getirmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EYT AÇIKLMASI: İSKANDİNAV ÜLKELERİ BÖYLE BATTI!

İstanbul’da bir toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı EYT açıklamasında şu sözleri söylemişti:”Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak.

SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı