Ekonomi

Emeklilerin banka değiştirememe sorunu çözüldü; tek tık ile e-Devlet’ten bile yapılabilecek! Artık herkes 7 bin 500 TL promosyon alacak!

Emekli promosyonlarına son zamanlarda yükü miktarlarda zam geldi. Özellikle temmuz ayında emeklilerin zam almasıyla birlikte başlayan zamlı emekli promosyon döneminde en son çıta 7 bin 500 TL’ye kadar yükseldi. Haziran ayına göre 2 kat zamlanan promosyon tutarları, daha önce taahhüt veren emeklileri endişelendirirken, maaş değişikliği için taahhüt beklemenin gerek olmadığı açıklandı.

VERGİ UZMANLARI UYARDI; İSTEYEN İSTEDİĞİ ZAMAN EMEKLİ MAAŞINI TAŞIYABİLİR

Emekli promosyonlarının iki katı aşkın zam alması daha önce taahhüt veren emeklileri harekete geçirdi. Konuya açıklık getiren vergi uzmanları, emeklilerin 3 yıl boyunca aynı bankada kalmak zorunda olmadığını hatırlattı. Vergi uzmanlarının açıklamalarına göre; emekli taahhüt verdiği banka ile sözleşmesini iptal edip, sözleşmenin geri kalan süre tutarını bankaya iade ettiği zaman taahhüdü sonlandırabiliyor. Ardından yeni bir banka ile taahhüt anlaşması yapan emekliler, promosyonlarını zamlı olarak alabiliyor.

BANKA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN E-DEVLET

Peş peşe açıklama yapan vergi uzmanları, vatandaşların bana değişikliği için şubeye gitmesine de gerek olmadığını bildirdi. E-Devlet Kapısı içerisinden değişikliği gerçekleştirebilecek olan vatandaşlar hem eski bankasına hem de yeni bankasına değişiklik için bir tık ile bildirimde bulunabiliyor.

ŞU AN EN YÜKSEK PROMOSYON YAPI KREDİ BANKASI VE GARANTİ BBVA’DA

Öte yandan bankaların promosyon yarışında son zirve sahibi Yapı Kredi Bankası ve Garanti BBVA oldu. Arka arkaya promosyon ödemelerine zam yapan Yapı Kredi Bankası ve Garanti BBVA, emekli aylığı 1.499 TL’ye kadar olan emekli banka müşterilerine 4 bin 850 TL; emekli aylığı 1.500 TL ile 2.499 TL arasında olan emekli banka müşterilerine 6 bin TL; emekli aylığı 2.500 TL ve üzerinde olan emekli banka müşterilerine ise, 7 bin 250 TL nakit promosyon vermeye başladı. Otomatik fatura ödeme talimatı verme gibi ek seçenekler ile bu bankalardan alınabilecek olan tutar 7 bin 500 TL’ye yükseldi.