Kamu

Emekliler ve çalışanlar merakla bekliyordu: Yarın açıklanacak!

Türkiye’de emekli ve çalışan memurların gözü Temmuz zammındaydı. Henüz açıklanmayan zam oranları hakkında uzmanlardan çeşitli tahminler geliyordu. Ancak yarın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından zamlar açıklanacak. Peki, devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ne zaman alacaklar?

Corona virüsü salgını sırasında devlet tarafından vatandaşlara çeşitli destekler sağlanmış, bayram ikramiyleri erken bir tarihte ödenmişti. Şimdi ise milyonlarca kişi maaşlarına yapılacak zammı bekliyor. Temmuz ayında yapılacak olan zam 6 aylık enflasyon oranına göre hesaplanıyor. Şimdiye kadar uzmanlar tarafından gelebilecek zamlar hakkında çeşitli tahminlerde bulunulmuştu.

Türkiye’de ilk 5 ay enflasyon oranına göre yüzde 4’lük zam oranı aştığı belirtilmişti. Bu nedenle maaşlara ek olarak enflasyon farkı verilmesi de gündeme geldi. Haziran ayında TÜFE’nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 0,57’den fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alması bekleniyor.

Zamlı maaşlar ne zaman yatırılacak?

Türkiye’de emekli ve çalışan memurlara yapılacak olan zamlar 6 aylık enflasyon oranına göre hesaplanarak yarın açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından zam miktarlarını saat 10:00’da duyurulacak. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını 15 Temmuz tarihinde alacaklar.

İlgili Makaleler