EkonomiGündem

Emekliler dikkat: Ek zamdan sonra bir zam daha gündeme geldi!

Emekli vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Emekliler, maaş zammıyla ilgili detayları yakından takip ediyor. Emekliye yapılan ek zammın ardından bir zam daha gündeme geldi. İddialara göre, yerel seçim öncesinde emekli maaşlarına yeni zam yapılacak.

EMEKLİ MAAŞINA YENİ ZAM MI GELECEK?

Yerel seçim öncesinde emekli maaşlarına seyyanen zam iddiası ortaya atıldı. SGK Uzmanı Özgür Erdursun, en düşük emekli aylığına 4 bin lira civarında artış yapılacağını söyledi.

Erdursun, Kamu Son Haber’e yaptığı açıklamada milyonlarca emeklinin yapılacak olan düzenlemeden etkilenmediğini belirtirken, emeklinin tepkisinin de büyük olduğunu aktardı. İktidarın, seyyanen zam planını emeklinin tepkisine göre değerlendireceğini ifade eden Erdursun, “4 bin TL civarında bir zam yapabilirler. Seyyanen zam ile beraber en düşük emekli aylıklarına da bunu yansıtabilirler” dedi.

Memur emeklilerine yapılan zam oranı ile farkı kapatmak için SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılan yüzde 42.57’lik ek zam oranının yüzde 49.25’e çıkarılması düzenlemesi Meclis’ten geçti. Yapılan açıklamaya göre emekli maaşlarındaki ek zamdan kaynaklanan farklar, düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 1 hafta içerisinde ödenecek.

SEYYANEN ZAM NEDİR?

Seyyanen zam, enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması ve maaşlar arası makasın büyümemesi amacıyla verilir. Seyyanen zam, tüm çalışanlara eşit zam yapılması olarak bilinir. Kısacası belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam verilmesidir.