Ekonomi

Emekliler 2021’de ne kadar maaş alacak? Emekliye yılbaşında zam var mı?

Emekliler geçtiğimiz Temmuz ayında zamlı maaşlarını ve ikramiye ödemelerini aldılar. Şimdi ise yılbaşından sonra maaşlarının ne kadar olacağını merak ediyorlar. Merkez Bankası beklenti anketlerinin sonucunda emekli maaşları ve zamları ile ilgili olarak tahminler ortaya çıktı. Peki, emekliler 2021’de ne kadar maaş alacaklar? Emekliye yılbaşında zam var mı?

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emeklinin gözü maaşlarına gelecek zamlarda. Son olarak emekliler Temmuz ayında zamlı maaşlarını ve bayram ikramiye ödemelerini almışlardı. 2021 yılında maaşlarının ne kadar olacağını merak eden emekliler için Merkez Bankası beklenti anketlerinin sonucu belli oldu.

Buna göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentisi yüzde 10.82 olarak kaydedildi. Beklenti anketi sonucuna göre 2021’de SSK ve Bağ-Kur’lular yüzde 4.79 zam alacaklar.

Maaşlar ne kadar olacak?

Merkez Bankası beklenti anketi tahminlerine göre Ocak zammından sonra en düşük aylık esnafta bin 977, SSK’lılarda 2 bin 340 lira alacak. Ayrıca enflasyon oranlarının yüzde 4 bandını aşması durumunda da emeklilere enflasyon farkı ödemesi yapılacak. Ancak emeklilere yapılacak zamlar hakkında kesin bir açıklama ise henüz bulunmuyor.