EkonomiGündem

Emekli vatandaşlar dikkat: Bayram ikramiyesine zam yolda! İşte, konuşulan rakam…

Emekli vatandaşları yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Emekli bayram ikramiyesinin ne kadar yatacağı merak ediliyor. Emekliye verilen zammın ardından gözler emekli bayram ikramiyesine yapılacak olan zamma odaklandı. Bakan Işıkhan, geçtiğimiz günlerde emekli bayram ikramiyesi için dikkat çeken bir açıklamada bulunmuştu.

Emekli bayram ikramiyesi için formüller gündeme geldi. Hem Ramazan hem de Kurban Bayramı için emekliye verilecek olan ikramiyenin miktarı merak edilen konular arasında yer alıyor. Eğer yüzde 50’lik zam gelirse emekli ikramiyesi 3 bin TL olarak yatacak. Yüzde 150’lik zamda ise 5 bin TL verilecek. Böylelikle emekliye toplamda 10 bin TL ödeme yapılmış olacak.

BAKAN IŞIKHAN’DAN EMEKLİYE AÇIKLAMA

2024 yılının Emekliler Yılı’ olarak ilan edilmesi ve yerel seçimlerin de etkisiyle kulislerde ikramiyelere zam yapılacağı konuşulurken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan da geçtiğimiz günlerde sinyali verdi. Açıklamalarında Işıkhan, “Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımlara atmaya hazırız” dedi.

TORBA YASAYA EKLENECEK

Bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulması beklenen 8. Yargı Paketi ile birlikte çalışma hayatını ilgilendiren düzenlemelerin yer aldığı torba yasa görüşülecek. Kanal D Ana Haber’de yayınlanan habere göre, emekli ikramiyesine artış sağlayacak düzenleme bu torba yasaya eklenecek. Düzenlemenin mart ayı içerisinde yasalaştırılması bekleniyor.

MASADA 3 FARKLI ZAM SENARYOSU VAR

Yılda iki kez alınan bayram ikramiyelerine yapılacak zam artışının yüzde 50 ile yüzde 150 arasında olması bekleniyor. Masada ise 3 farklı senaryonun olduğu ifade ediliyor. Şu anda ikramiyenin net 2 bin lira olarak uygulandığından yola çıkarak yapılan hesaplamalara ve bu senaryolara göre emekli ikramiyesi hesaplaması şöyle hesaplanıyor:

Yüzde 50’lik bir zam alınırsa 3 bin

Yüzde 100’lük bir zamda 4 bin

Yüzde 150’lik bir zamda 5 bin lira