Ekonomi

Emekli olmayana da maaş ödeniyor! Kimler yararlanabilir? Başvuru şartları neler?

Emekli olmayan kişilere de belli miktarda ödeme yapılıyor. Tabi nunun bazı şartları var. Kimler ne kadar ödeme alabiliyor? Başvuru şartları neler? İşte detaylar…

YAŞ SINIRI 65! YAPILAN ÖDEME 601 TL

65 yaşını dolduran ancak emekli maaşı dahil herhangi bir geliri olmayan yaşlılara her ay 601 lira ödeniyor. 

MUHTAÇ KİŞİLERE ÖDEME YAPILIYOR

Sosyal güvenlik sistemi yaşlı ve muhtaç kişilere her türlü desteğin sağlanması için düzenlemeler içeriyor. Bunlardan bir tanesi de 65 yaş aylığı (2022 aylığı da deniyor). Yaklaşık 600 bin kişi bu yardımlar sayesinde temel ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan karşılamaya çalışıyor. Bu aylık için bazı koşullar söz konusu. Merak edilenleri sizler için derledik…

KİMLER BU ÖDEMEYİ ALABİLİR?

İlk koşul 65 yaşını doldurmuş olmak. Sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir veya aylık alınmıyor olması gerek.

BAŞVURU NASIL VE NEREYE YAPILIYOR?

Aylık başvuruları kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmalı. Başvuruların şahsen ve yazılı olarak yapılması gerekiyor.

1 AYA KADAR MAAŞ BAĞLANIYOR

65 yaş aylığı için başvuru yapılan tarih sonrası bir ay içerisinde işlemlerin sonuçlanması gerekiyor. Yani 65 yaş aylığı için uzun zaman beklemek gibi bir durum söz konusu deği

PEKİ EMEKLİLER? ONLAR BU MAAŞI ALABİLİYOR MU?

Hayır emekliler yararlanamaz. 65 yaş aylığı alabilmek için malullük aylığı, yetim aylığı, dul aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri de alınmıyor olması şartları da var.

HANGİ DURUMLARDA MAAŞ VERİLİR?

Muhtaçlık değerlendirmesi; yaşlının kendisi ve eşinin gelir, servet ve harcamaları ile birlikte nafaka yükümlülüğü dikkate alınarak yapılıyor. Buna göre; kişi başına gelir 609 liranın altındaysa aylık bağlanır. Eş ve başvuran kişinin geliri toplamı 1218 lirayı aşıyorsa aylık bağlanmaz.

ÖDEME KAÇ TL?

65 yaş aylığı bu yıl 601 TL. Daha önce üç ayda bir bu tutar kadar ödeme yapılıyordu. Son dönemde önemli ölçüde arttı. Artık her ay 601 lira ödeniyor.

MAAŞ TARİHLERİ

Doğum tarihinin son rakamı 0-5 arası olanlar 5’inde, 1-6 arası olanlar 6’sında, 2-7 arasında olanlar 7’sinde, 3-8 olanlar 8’inde ve 4-9 arası olanlar 9’unda ödeme alır.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ VE MAAŞ KESİNTİ DURUMU

Evet. Ama 1 yıl içerisinde başvuruda bulunulması ve yeni adresini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirirse değerlendirme sonucu aylık alma şartları devam ediyorsa kesilen aylık tekrar bağlanır.

Bir cevap yazın