Kamu

Emekli olmak isteyenlere güzel haber: Prim ödemeleri ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş emekli olmanın yollarını araştırıyor. Ancak geçmişe dönük prim borcu nedeniyle primlerini dondurulan Bağ-Kur’lular emekli olamıyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan yapılandırma yasası ile ilgili ise prim ödemeleri ile ilgili gelişme yaşandı. Buna göre, daha az ödeyerek prim kazanmak mümkün olacak.

Bağkur prim borcunu ödeyemeyen vatandaşların sigortalılıkları donduruluyordu.Yapılandırma yasası ile beraber Bağkur’lular için kolaylık sağlanacak. Posta’nın haberine göre, ihya başvurusunda bulunanlar, hesaplanan borcu ekim ayında ödedikleri takdirde daha önce dondurulmuş olan sigortalılık sürelerini ihya edecekler. Eğer yaş, sigortalılık süresiyle birlikte bu dondurulan süreler prim eksiğini tamamlıyorsa ihya ile emeklilik imkanı olacak.

Ayrıca daha sonra yüksek tutar ödemesi gereken Bağ-Kur’lular daha az ödeyerek prim kazanabilecekler. Ödenecek borç borçlu olunan yılın primine göre yapılacak.

İhya hakkından kimler faydalanabilir?

Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar (esnaf) ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ihya hakkından faydalanabilecekler.