Ekonomi

Emekli olduktan sonra da çalışmayı düşünen herkesi ilgilendiren karar: Son maaşa göre…

Türkiye’de birçok vatandaş emekli olsa dahi çalışmaya devam ediyor. Bu kapsamda flaş bir gelişme yaşandı. Emekli olduktan sonra da çalışmayı düşünen herkesi yakından ilgilendiren gelişmeye göre, istifa edilmesi halinde kıdem tazminatının, emeklilik tarihindeki son maaşına göre hesaplanmasına karar verildi.

Milyonlarca emekli ve emeklilik tarihi yaklaşanları ilgilendiriyor. Yargıtay flaş bir karara imza attı. İHA’nın haberine göre; Söz konusu karar ile çalışan emeklinin istifası halinde kıdem tazminatının, emeklilik tarihindeki son maaşına göre hesaplanacağı ortaya çıktı.

Çalıştığı işyerinden kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti ile ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacaklarını isteyen emekli isçinin davasında alınan karar oraya çıktı.


Söz konusu kararda şu ifadelere yer verildi:

“Somut olayda, davacının Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı almaya başlamasına rağmen asıl işverene ait işyerindeki çalışmasına kesintisiz çalıştığı ortadadır. Bu çalışmasının istifa ile sonuçlanması sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanamaz ise de emeklilik tarihine kadar geçen süre için kıdem tazminatı alacağına hak kazandığı sonucuna varılmıştır. Mahkemece davacının emeklilik tarihine kadar olan çalışma süresi yönünden kıdem tazminatı alacağına hükmedilmesi yerinde ise de tazminata esas ücretin belirlenmesinde hata yapıldığı anlaşılmaktadır. Davacının emeklilik tarihinden sonraki çalışması istifa ile sona erdiğinden bu döneme ilişkin çalışma süresi ile bu dönem sonundaki ücrete göre kıdem tazminatı hesaplanması yerinde değildir. Kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınması gereken (son) ücret, davacının emeklilik tarihindeki ücrettir. Gerek ücretin, gerekse ücrete ilave edilecek yardımların parasal değeri belirlenirken davacının emeklilik tarihi esas alınmalı, bu tarihteki tazminata esas ücret miktarı üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Kıdem tazminatına esas ücretin belirlenmesinde hata yapılarak hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir”