Ekonomi

Emekli maaşlarına Temmuz ayında ne kadar zam yapılacak?

Yaklaşık 13 milyon emeklinin gözü gelecek zam haberlerinde. Ramazan Bayramı ikramiyelerini alan emekliler temmuz ayında yapılacak zammın ne kadar olduğunu merak ediyorlar. İşte emekli maaşlarına yapılacak Temmuz zammı hakkındaki bilgiler…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsü salgını ve Ramazan Bayramı sebebiyle emekli maaş ödemelerinin erkene alınacağını duyurdu. Yapılan bu açıklama ve bayram ikramiyelerinin de erken tarihlerde ödenmesi, temmuz zammını tekrar gündeme getirdi. Emekliler temmuz ayında alacakları zam miktarını internet sayfaları üzerinde araştırıyorlar.

 

Enflasyona göre belirlenecek

Konu hakkında elde edilen son bilgilere göre; Temmuz ayında SSK ve Bağ- Kur bünyesinden emekli olanların maaşlarında enflasyon oranına bağlı olarak  zam yapılacak. Bununla birlikte, memur emeklisi olanların maaşlarında ise yüzde 4 zam ile ilk 6 ayın enflasyonu yüzde 4’ü geçerse aradaki fark kadar eklenecek. Enflasyon oranına göre hesaplanan zam oranları nedeniyle beklentilerin, Mayıs ayı için yüzde 0,76 oldu ve haziran ayı içinse yüzde 0,45 olduğu açıklandı. Açıklama kapsamında, ilk 6 ayın enflasyon yüzdesi 4,41 olarak hesaplandı.

En düşük Bağ-Kur emekli maaşı 1.862 lira

.
Bu durum gerçekleşirse; Bağ-Kurdan emekli olanların en düşük maaşı bin 784 liradan bin 862 liraya yükselecek. Ayrıca 2000 yılından önce SSK bünyesinden emekli olanların en düşük maaşı 2 bin 111 liradan 2 bin 204 liraya ve memur emeklisi olanların en düşük maaşı 2 bin 661 liradan 2 bin 778 liraya çıkacak.

Yapılacak zam ise 3 Temmuz tarihinde öğrenilebilecek. Emekliler açıklama sonrasında maaşlarını zamlı haliyle alacaklar.