EkonomiGündem

Emekli maaşları için flaş gelişme: En az asgari ücret düzeyinde…

Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon kişi, en düşük emekli aylığı olan 2.500 TL ile geçinmeye çalışırken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED)’nden flaş talep geldi! TÜED, emekli maaşlarının en az asgari ücret düzeyinde olmasını istiyor.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, “Memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki emekli aylığı makası her geçen yıl artıyor. Memur emeklileri toplu sözleşme zammının yanında ek zam ve gösterge artışı gibi imkanlardan yararlanırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları sadece enflasyon oranında artıyor. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılmalı, aylıklara yapılan yüzdeli zamlar aylığı düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğü için seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere pay verilmeli”  dedi.

GEÇİNMEK MÜMKÜN DEĞİL

Kazım Ergün, 1,5 milyon emeklinin, en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalıştığını belirterek, bu emekli grubunun toplumda en düşük gelire sahip kesim olduğunu vurguladı. Asgari ücretlilerin 4 bin 253 lirayla geçinemediği ortamda emeklilerin aylık 2500 lira ile geçinmesinin mümkün olmadığını dile getiren Ergün, şunları kaydetti:

‘Aralık 2002’de 184,25 lira olan asgari ücret, Ocak 2022’ye kadar 23 kat artarak 4 bin 253 liraya yükseldi. Aynı dönemde en düşük emekli aylığı ise sadece 10 kat arttı. Bugün 1,5 milyon emekli en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalışıyor. Yani 1,5 milyon emeklinin geliri, asgari ücretin 1753 lira altında. En düşük emekli aylığı ivedilikle asgari ücret seviyesine yükseltilmeli.’