Ekonomi

Emekli maaşı alanlar dikkat: Aralık’ta ek ödeme yapılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine çalışan emeklilere de bir sefere mahsus olmak üzere verilecek olan 5 bin TL’nin detayları açıklandı. Kasım ayında çalışmayan emekliler 5 bin TL ödeme alırken Aralık ayında ise çalışan emeklilerinde 5 bin TL ödeme alacağı bildirildi.

ÇALIŞAN EMEKLİLERE 5 BİN TL ÖDEME

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile tek seferlik verilecek ikramiyeden kapsam dışında tutulan emeklilerin de faydalanması için çalışma başlatıldı. Kanun teklifi dün TBMM’ye gelerek torba yasaya eklendi. Bu kapsamda, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ‘Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne ihdas maddesi olarak eklenmesi için hazırlanan önerge AK Parti Grubuna gönderildi. Komisyondan Meclis Genel Kurulu’na sevk edilecek olan yasa teklifi onaylandktan sonra Aralık ayı içinde uygulamaya konularak çalışan emeklilere 5 bin TL ikramiye ödemeleri yapılacak.

Başkan Erdoğan’ın talimatı üzerine iki bakanlık çalışmalarını tamamladı. Kanun teklifi TBMM’de torba yasaya 80. Madde olarak eklendi. Daha önceki uygulamadan yararlanamayan çiftçi ve Bağ-Kur’lu esnaf emeklileri ile birlikte 4 milyon 689 bin çalışan emekliler de bir kereye mahsus 5 bin TL ikramiye alacak. Teklifin yasalaşması ile birlikte Aralık ayının 15’inden sonra daha önce kapsam dışı kalan emekliler ikramiyelerini almış olacaklar. Böylelikle 12,2 milyon çalışmayan emekliye kapsayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi, yeni düzenleme ile birlikte 15 milyon 120 bin emeklinin tamamına ödenmiş olacak. Yasa çıkana kadar emekliye ayrılmış olanlar da ikramiye imkânından yararlanacak.