Ekonomi

Elektrikte pandemi yardımı başlıyor: 15 gün içinde başvuru yapılması gerekiyor!

Gelen son bilgilere göre elektrik şirketlerine corona virüsü pandemisi nedeniyle yardım yapılacak. Yaklaşık 3 milyar lira olarak yapılması beklenen yardım tüketicilerin faturalarına da yansıyacak. Yapılan yardımdan faydalanmak isteyen şirketlerin ise düzenleme resmen yayımlandıktan sonra 15 gün içinde başvuru yapmaları gerekiyor.

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de bir çok destek programı hazırlandı. Son olarak elektrik şirketlerini ve tüketicilerini ilgilendiren bir düzenleme yapıldığı öğrenildi. Söz konusu taslak düzenlemeye göre elektrik şirketlerine pandemi döneminde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacak. Destek mekanizması dışında kalan ‘yap-işlet’ santralleri ile yaşı 13 yıldan büyük ve ithal kömür ve doğalgaz kullanan santraller 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yardım mekanizmasına dahil edilecek. Destekten faydalanmak isteyenlerim ise düzenleme resmen yayımlandıktan sonra 15 gün içinde başvuru yapmaları gerekiyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, pandemi ve ekonomik daralma nedeniyle elektrik tüketiminin azaldığı, elektrik üretim fiyatlarının düştüğü, bu nedenle de santrallerin zor durumda belirtildiği taslak düzenlemede şirketlere ödenecek pandemi yardımı parası, sistem işletmecisi olan kamuya ait Türkiye Elektirik İletim Anonim Şirketi’nin (TEİAŞ) gelir tavanına eklenecek.

3 Milyar’a yakın destek ödemesi yapılacak

2018 senesinden beri destek ödemesi yapılan elektrik şirketlerine bu sene yapılması planlanan 2.6 milyar lira ödemenin pandemi nedeniyle 3 milyar liraya yaklaşması bekleniyor. Destek ödemelerinin 4 ithal doğalgaz, 1 de ithal kömür santrali için yapılacağı öngörülüyor.

Öte yandan şirketlere yapılan yardımlar ile beraber elektrik faturaları aracılığıyla vatandaşın faturalarına yansıyacak. Şirketlere yapılacak olan ödenek için halkın faturasına zam uygulanacağı ifade edildi.