Gündem

Elektrikli araçların aylık maliyeti; benzin, motorin ve LPG’den ucuza geliyor! Elektrikli araçta yakıt için bir ayda sadece 702 TL ödemek yetiyor!

Gerek çevrenin sağlığı gerekse yakıt tüketimi açısından büyük avantajlar sağlayan elektrikli ve hibrit model araçlar Türkiye’nin yeni gözdesi haline geldi. Otomobil sektörüne ilişkin veriler incelendiğinde, bu araçların satış payı, Ocak-Ağustos 2022’de geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat arttı. Bu yıl 3 bin 283 adet satılan elektrikli ve hibrit modellerin 2023’ün ilk çeyreğinde TOGG’un piyasaya katılmasıyla birlikte daha da artması beklenirken; elektrikli araçların evden şarj edilmesi halinde kilometrede 46 kuruş yakmasının da bu araçların satışındaki artışta önemli payı olduğu öğrenildi. Zira, dizel araçlar kilometrede ortalama 1 lira 38 kuruş yakarken; benzinli araçlar ise kilometre başına 1 lira 64 kuruş masraf çıkarıyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA EVDEN ŞARJ ÇOK AVANTAJLI

Yapılan araştırmalara göre, elektrikli araçlar ortalama 100 kilometrede 16-22 kWh tüketim gerçekleştiriyor. Bu tüketim miktarının ortalaması yani 18 kWh enerji ile tüketim yaktığı hesaba katıldığında, günlük 50 kilometre yol yapan birinin harcadığı aylık enerji miktarı, 1500 kilometre yani 270 kWh oluyor. Evden şarj edildiğinde, 270 kWh enerjinin maliyeti 702 TL olurken; işyerinden şarj edildiğinde bin 215 TL aylık yakıt maliyeti ortaya çıkarıyor. Öte yandan elektrikli araçları hızlı şarj istasyonlarından şarj etmez, biraz tuzlu bir hesap ortaya çıkarıyor. Çünkü bu istasyonlarda, 1 kWH’nin bedeli 8 lira ile 9,8 TL arasında değiştiği için ortalama bir hesap ile aylık 270 kWh enerji tüketen bir sürücünün ödemesi gereken maliyet 2 bin 295 TL’ye yükseliyor.

AKARYAKITLI ARAÇLAR CEP YAKMAYA DEVAM EDİYOR

Elektrikli araçların yanı sıra akaryakıt tüketen araçların tamamı artan benzin ve motorin maliyeti nedeniyle şimdilerde cep yakıyor. Benzinlide şehir içi 100 kilometrede ortalama 8,5 litre tüketim baz alındığında 1500 kilometre yol için tüketilmesi gereken benzin miktarı 127,5 litre oluyor. Bu da aylık maliyeti 2 bin 462 TL’ye çıkartıyor. Bu maliyet, motorin kullanan araçlarda 2 bin 76 TL’ye düşerken; LPG kullanan araçlarda ise aynı hesap ve kilometre üzerinden aylık bin 642 TL’ye düşüyor.