Genel

Elektrik Tedarik Şirketi Değiştirme İşlemleri

Elektrik tedarik şirketi, tüketiciler ile sözleşmeler yaparak üretmiş olduğu veya satın aldığı elektriği elektrik tüketicisine satmaktadır. Elektrik tedarik şirketi görevli ya da serbest olması fark etmeksizin görevleri aynıdır. Santralde üretilmiş olan elektrik, iletim ve dağıtım hatları üzerinden elektrik tüketicilerine ulaştırılır. Elektrik tedarikçisinin tüketicilere sağlamış olduğu hizmetler şu şekildedir: 

  • Satış sözleşmesi: Abonelik açtırma-taşıma, abonelik iptal etme, (Sadece görevli tedarik şirketleri yapabilir)
  • Faturalandırma: Tarife değişikliği yapma (Sadece görevli tedarik şirketleri yapabilir), borç sorgulama, ödeme bildirimi yapma, fatura itirazını inceleme,
  • Müşteri hizmetleri: Enerji danışmanlığı yapma, teknik konular ile alakalı bilgilendirme

Elektrik şirketi değiştirme işlemleri üç aşamada gerçekleşmektedir. Genel olarak bu aşamaları ele alacak olursak:

  • Elektrik tedarik şirketlerini karşılaştırma,
  • Elektrik tedarik şirketi değişimi ile ilgili gerekli belgelerin hazırlanarak başvuru yapılması,
  • Tercih ettiğiniz elektrik tedarik şirketi değişiklik işlemini sizin adınıza tamamlamaktadır.

1-Elektrik tedarikçilerinin elektrik fiyatlarını karşılaştırma: Elektrik tedarik şirketlerinin elektrik fiyatlarını ve müşterilerine vermiş oldukları hizmetleri https://encazip.com/ üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Karşılaştırma sırasında hem tüketim alışkanlıklarınıza hem de beklentilerinize uyum gösteren en cazip tarifeyi bulabilirsiniz. 

2- Elektrik tedarikçisi değişikliği için belgelerin hazırlanması: Elektrik tedarikçisi değiştirmek için belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bunlar; önceki tedarikçiye ait bütün elektrik borçlarının ödenmesi, elektronik sayaca sahip olmak, serbest tüketici limitini yani son bir yılda aylık ortalama 68 TL’yi geçmek şeklindedir. Elektrik tüketicisinin bunları sağlaması halinde elektrik tedarik şirketi değiştirme işlemine başvuru yapması için gerekli belgeleri hazırlaması gerekir. Bu belgeler şu şekildedir:

  • Son birkaç aya ait elektrik faturası örneği,
  • Resmi kimlik fotokopisi,
  • Elektrik abonesinin adres bilgileri ile kullanım yeri

Yukarıda sıralamış olduğumuz belgeler ile başvuru işleminizi tamamladıktan sonra tercih etmiş olduğunuz elektrik tedarik şirketi, elektrik şirketi değiştirme işlemlerinizi sizin adınıza sürdürmektedir. Bu konu ile alakalı ilk önce şirket tarafından hazırlanıp size gönderilecek sözleşme ve gerekli formatları imzalamanız gerekiyor. 

3- Tercih ettiğiniz tedarik şirketi başvuru işleminizi tamamlasın: Yukarıda sıralamış olduğumuz işlemleri tercih etmiş olduğunuz elektrik tedarik şirketi değişiklik işlemleri için tüketicinin talebini kayıt altına alır. Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi üzerinden elektrik tedarikçi değiştirme işlemleri ve tarihleri düzenlenir. Ay başında yapılan değişiklik talebi sonrası ay sonunda tüm şartların uygunluğunun sağlanması ile beraber Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi’nden gerekli onay gelir. Bütün onay sürecine ilişkin işlemleri yeni elektrik tedarikçisi takip etmektedir. Onay işleminin gerçekleşmesinden sonra elektrik tüketicisi hemen yeni elektrik tedarikçisinden indirimli fiyat ile elektrik kullanmaya başlamaktadır. 

Elektrik şirketi değiştirme işlemine yönelik yeni elektrik tedarikçinizle yapacağınız anlaşma sözleşme üzerinde belirtilmiş olan süre için geçerlidir. Sözleşme süresi tamamlandıktan sonra sözleşmenin tekrar yenilenmemesi halinde tedarikçiden almış olduğunuz hizmet sonlandırılmaktadır. Bu gibi durumlarda elektrik tedarikçinizle gerekli anlaşmayı sağlayarak elektrik fiyatları konusunda uygun fiyat teklifi yapan farklı bir elektrik tedarikçisi ile yeni anlaşma yapabilirsiniz. Aksi taktirde sözleşmenin süresi dolduktan sonra elektrik kullanmaya devam edersiniz ve size tanınan sürede herhangi bir elektrik tedarikçisi ile anlaşma yapmazsanız kaçak elektrik kullanıyor olarak görünürsünüz. 

İlgili Makaleler