Ekonomi

Elektrik ile ilgili önemli değişiklik: Yarın başlıyor!

Türkiye’de elektrik ile ilgili önemli değişiklik yaşanıyor. Yarından itibaren Bu tarihten sonra Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) ile Yeşil Sertifika (YEK-G) Sistemi devreye girecek. VEP sayesinde AVM’ler, OSB’ler, sanayiciler gibi büyük tüketiciler, gelecek dönemlerin elektriğini bugünden alarak fiyat değişimlerinden kendilerini koruyabilecekler.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde hizmet verecek VEP uygulamasına yarın geçiliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, geçen hafta AA muhabirine yaptığı açıklamada şöyle demişti:

“VEP’te ileriye dönük oluşacak referans fiyatlarla öngörülebilirlik artarak ileriye dönük şimdiden belli olan fiyatlar üzerinden alım satım yapılacak. Yatırımcı ve tüketici açısından öngörülebilirlik sağlanırken, yatırımcı için daha rahat finans bulma olanakları oluşacak. Yatırımların finansal belirsizlikten kurtulmasıyla sürdürülebilir bir yatırım ortamı oluşturulmuş, oluşabilecek yatırım gecikmelerinin önüne geçilmiş ve bu şekilde de arz güvenliğine katkı sağlanmış olacak. VEP’te orta ve uzun vadede yüksek hacim ve likiditeye ulaşılmasını bekliyoruz. Piyasa katılımcılarına ileriye yönelik yapacakları işlemlerle maliyetlerini sabitleme, spot piyasalardaki fiyat dalgalanmalarından korunma, VEP içi alım-satım işlemleri ve piyasalar arası arbitraj yapabilme imkanlarıyla ileriye yönelik oluşacak sağlıklı referans fiyatlar ile öngörülebilirlik, güvenilirlik ve şeffaflığın artmasına önemli ölçüde katkı sağlanması bekleniyor.”

VEP ile 1 Haziran tarihinden itibaren elektrikte fiyat belirsizliği ortadan kalkacak. İhracatçılar yenilenebilir enerji kullandıklarını kanıtlayabilmesi ile beraber Avrupa Birliği’ne ihracat kolaylaşmış olacak.