Ekonomi

Elektrik fiyatları yüzde 267 oranında zamlandı

2014 yılından bu yana tarımsal sulamada elektrik fiyatları yüzde 267 oranında zamlandı. Son bir yılda ise elektriğe gelen zam oranı yüzde 30 oranında… Gelen zamları meclis gündemine getiren Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, ”Çiftçilerimiz bu koşullarda nasıl üretim yapacak?” diye sordu… Akın konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

Çiftçilerimiz bu koşullarda nasıl üretim yapacak?

Tarımın başkenti Balıkesir’de ve tüm Türkiye’de çiftçilerimiz tarımsal sulamada kullandıkları elektriğin faturaları yüzünden mağdur oluyor. Çiftçilerimizin tarım girdilerinde zam şampiyonu elektrik olmuş durumda. 2014 yılından bu yana tarımsal sulamada elektrik fiyatları yüzde 267 oranında zamlandı, son bir yılda yüzde 30 oranında zamlandı. Soruyorum: Hangi çiftçimiz bu kadar para kazandı? “Enerjide çağ atladık.” diye nutuk atan iktidar, görüyoruz ki çiftçinin elektrik faturalarına çağ atlatmış durumda. Tarımsal sulama nedeniyle elektrik borçlarını ödeyemeyen çiftçilerimizin tarımsal desteklemeleri hukuksuzca bloke ediliyor, ya hiç ödenmiyor ya da kesintiye uğruyor. Çiftçilerimiz bu koşullarda nasıl üretim yapacak?

Ayrıca, 31 Marta kadar Tarım Krediye borcu olan çiftçilerimizin haciz işlemleri durdurulmuştu ancak bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.