Ekonomi

Elektrik faturası için önemli açıklama: Yüzde 40 daha az ödeyecekler!

Türkiye’de corona virüsü pandemisi nedeniyle evlerde geçirilen zaman arttı. Bu nedenle elektrik faturalarında da artış meydana geldi. Vatandaşın şikayet ettiği faturalar hakkında RoyalCert Enerji Genel Müdürü Serdar Aslan önemli açıklamalarda bulundu Aslan tarafından yapılan açıklamalarda, alınacak kolay ve pratik önlemlerde faturalarda yüzde 40’lık bir düşüş sağlamanın mümkün olduğunu belirtildi. Peki, elektrikte tasarruf etmek için neler yapmak gerekir?

RoyalCert Enerji Genel Müdürü Serdar Aslan, elektrikte tasarruf etmenin vatandaşların ceplerine de kazanç edeceğini işaret ettiği açıklamalarda, yapılması gerekenler sıralandı.

Elektrikte tasarruf etmek için yapılması gerekenler:

Enerji performans sınıfı yüksek olan cihazlar alınmalı.

Bulaşık makinesini tam doldurmadan gereksiz yere çalıştırmayın. Ekonomik modda çalıştın ve bulaşıkların üstünü peçete ile silin. Kolay ütü yapılmasını sağlayan buharlı sistemlerle üretilen ürünleri tercih edin. Çamaşırları nemli bırakırsanız ütülemek daha kolay olacaktır

Buzdolabını ısı yayan cihazlardan uzak bir yere koymalıyız. Mümkün olduğunda dolu kullanmaya özen gösterin, pet şişelerine su doldurup koyabilirsiniz, gereksiz açıp, kapatmayın.

Su kaynatmak için evlerde kettle tercih ediyoruz. Fakat onun yerine suyu ocakta kaynatırsak yüzde 50 tasarruf sağlarız. Ayrıca ne kadarlık bir suya ihtiyacımız varsa o kadarını ısıtmalıyız. Fırın da yoğun enerji tüketen ev aletlerinden biridir. Yeni teknolojiyle üretilen enerji tasarrufu sağlayan A sınıfı fırınları alıp kullanırsak yüzde 35 tasarruf sağlarız. Eğer bir yemeğin pişme süresi 35 dakikaysa 30 dakikadan sonra fırını kapatalım, son 5 dakikada kendi ısısıyla pişecektir.

Geleneksel ampuller yerine kompakt floresanların yüzde 80, led armatürlerin ise yüzde 90 enerji tasarruf sağlar.
Uyku modundaki cihazlar elektrik tüketimin yüzde 5’ini oluşturur. Fişi prizden çekerek kapatmamız yüzde 5’lik tasarruf sağlayacaktır. Kullanmadığımız herhangi bir elektronik eşyanın veya lambanın fişini prizden çıkarmalıyız.
Oda sıcaklığını kontrol etmeliyiz, ideal sıcaklık 22 derece kabul edilir. Oda sıcaklığını bu derecede tutmak, gereksiz her bir derecede yüzde 7 tüketime engel olacaktır.