GündemKamu

Elektrik faturası evine gelenler dikkat: 6 ay daha uzatıldı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün duyurduğu elektrikte indirim kararının ardından önemli açıklamalarda bulunarak tavan fiyatında indirime gidildiğini ayrıca Ekim ayına kadar arz güvenliğinin sekteye uğramaması ve tüketicilerin olağanüstü maliyet artışlarından korunması için devreye alınan AUF, 6 ay uzatıldığını duyurdu.

EKİM AYINA KADAR UZATILDI

EPDK serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 1 Nisan’dan itibaren 3050 TL/mwh’den 2600 TL/mwhy’ye düşürdü ve arz güvenliğinin sekteye uğramaması ve tüketicilerin olağanüstü maliyet artışlarından korunması için devreye alınan AUF’un süresini 6 ay uzatarak Ekim ayına kadar uygulanacağını duyurdu.

EPDK’den yapılan açıklamada, kurumun elektrikte fiyat hareketlerini titizlikle takip ettiği belirtildi.

Tavan fiyatın şubatta megavatsaat başına 4 bin 200 liradan 3 bin 650 liraya, martta ise 3 bin 50 liraya düşürüldüğü bildirilen açıklamada, “EPDK, 1 Nisan’dan itibaren serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını megavatsaat başına 2 bin 600 lira olarak belirledi. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden tüketim yapan sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin aylık olarak düşüş trendi devam etmiş oldu.” ifadeleri kullanıldı.