Ekonomi

Elektrik faturası 75 TL üzerinde gelenler dikkat: 2021 yılı için karar verildi!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş ev ekonomilerine fazla gelen elektrik faturalarından şikayetçi. Bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. 2021 için elektrikte serbest tüketici limiti düşürüldü. Buna göre, elektrik faturası 75,11 lira veya üzerinde olan aboneler serbest tüketici olabilecek.

22 Aralık tarihli Resmi Gazete’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kurul kararları yayımlandı. Yayımlanan kararlara göre, elektrikte serbest tüketici limiti 2021 için 1200 kilovatsaate düşürüldü. Bu limit değere karşılık gelen teorik piyasa açıklık oranı talep tarafında yüzde 97,2 olarak hesaplandı. Yeni belirlenen limite göre elektrik faturasında geçmiş yıl veya cari yıl tüketimi 1200 kilowattsaat ve üzerinde olan tüketici, serbest tüketici niteliğine sahip olacak.

 

Tedarikçi seçme ve ikili anlaşma ile ucuza alınabilir

EPDK tarafından alınan yeni karara ile 2021 için elektrikte serbest tüketici limiti düşürüldü. Bu da elektrik faturası 75,11 lira veya üzerinde olan aboneler serbest tüketici olması anlamına geliyor. Böylece 2021’de yaklaşık 2,7 milyon abone daha serbest tüketici olacak. Türkiye genelinde yıllık tüketimi 1200 kilovatsaatin üzerinde olan tüketici sayısı 23,5 milyona çıkacak.

Serbest tüketici niteliği kazanan aboneler, serbest tüketici olmanın sunduğu tedarikçi seçme ve ikili anlaşmayla daha ucuza elektrik alabilirler.