Genel

El Chapo kimdir? Baron’un oğlu Ovidio Guzman için o ülkede savaş çıktı

Kamu Güvenliği Bakanı Alfonso Durazo, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ülkenin batı eyaleti Sinaloa’nın Culiacan kentinde El Chapo’nun oğullarından Ovidio Guzman Lopez’in güvenlik güçlerinin rutin devriye sırasında kıskıvrak yakalandığını belirterek, kartel üyelerinin güvenlik güçlerine ateş açtığını belirtti.

Çete üyelerinin caddeleri kapatıp, araçları ateşe verdiğini ve kentte uzun süreli bir paniğe neden olduğunu ifade eden Bakan Durazo, kentin güvenliği için güvenlik güçlerinin operasyonu durdurduğunu söyledi.

Durazo, kentte şiddetin önlenmesi amacıyla Ovidio Guzman Lopez’in serbest bırakıldığını ifade etti.

Guzman ailesinin avukatlarından Jose Luis Gonzalez Meza, yaptığı açıklamada Ovidio Guzman Lopez’in “hayatta ve özgür” olduğunu belirtti.

Eyalet Valisi Quirino Ordaz Coppel, Twitter‘dan yaptığı paylaşımda, Culiacan kentinin güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını belirterek, halkı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Ülke basınında geniş yankı uyandıran haberlerde kentte çıkan kargaşa sırasında 30’a yakın mahkumun ceza evinden kaçtığı ifade edildi.

Ovidio Guzman Lopez, ABD’nin New York eyaletinde görülen davada temmuzda müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ovidio Guzman Lopez, 2001 ve 2015’te Meksika’da iki yüksek güvenlikli cezaevinden kaçmış, en son Ocak 2016’da yakalanmış ve ABD‘ye iade edilmişti.

Gerçek adı Joaquin Guzman olan El Chapo, 25 Aralık 1954 tarihinde Meksika’nın Sinaloa kentinde dünyaya geldi. Meksika’da uyuşturucu baronu olan El Chapo yaşamını hapiste sürdürüyor. El Chapo’nun oğlu Ovidio Guzman Lopez babasının izinden devam ediyor.

Meksika bölgesinin en büyük uyuşturucu taciri olan El Chapo, 2014 yılında hapishaneden kaçmayı başarmıştı, 2016 yılında yapılan operasyonla tekrar yakalanarak hapishaneye gönderilmişti. Uyuşturucu karteli elebaşı El Chapo (cüce) lakaplı Joaquin Guzman’ın oğullarından Ovidio Guzman Lopez babasının izinden devam ettiği için dikkatleri üzerine çekiyor.Peki, herkes tarafından merak edilen El Chapo kimdir? El Chapo’nun oğlu Ovidio Guzman Lopez kimdir?

EL CHAPO KİMDİR?

25 Aralık 1954 tarihinde Meksika’nın Sinaloa kentinde dünyaya gelen El Chapo lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman, 2014 yılında devlet güçleri tarafından yakalandı ancak 14 Temmuz 2014’te filmlere konu olacak şekilde hapishanede tünel kazdırıp firar etti.

Amerikan yetkililer Guzman’ın yakalanması için gerekli bilgileri verene 5 milyon dolarlık ödül vadetmiştir. Kaçak olduğu süre içinde cinsel organını büyütme operasyonu geçirmiştir. Aralık 2015’te uyuşturucu ticaretini sabote ettikleri gerekçesiyle IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’yi tehdit etmiştir. 8 Ocak 2016 tarihinde yeniden yakalanmıştır.

Çevresinde birçok düşmanı bulunan El Chapo, 1993 yılında bir başka kartel olan Tijuana’ın hedefinde yer almıştır. El Chapo’nun ineceği havalimanına saldırı için giden tetikçiler, o esnada havalimanında bulunan ve El Chapo ile aynı marka ve renkte araç kullanan başpiskoposa saldırmıştır. Bu esnada Guzman, havalimanından rahatça çıkıp gitmiştir.

El Chapo’nun bir diğer şanslı olduğu konu ise yakınında tuttuğu isimlerin bağlılığını kolayca elde etmesi olmuştur. Guzman ile aynı bölgede uyuşturucu tacirliği yapan Juarez kartelinin patronu, bir inşaatın zeminine gömülü varilin içerisinde ölü olarak bulunmuştur. Juarez’in adamları, bu ölümden dolayı tedirgin olmuş ve El Chapo’nun tarafına geçmiştir. Ancak olayın gerçek boyutu çok sonra anlaşılmış ve Juarez’in patronunun suikast değil, yanlış ameliyat sonucu öldüğü, bu nedenle de hastane yönetimi tarafından olayın örtbas edilmesi amacıyla cesedi varil içerisine koyarak gömdüğü anlaşılmıştır.

OVİDİO GUZMAN LOPEZ KİMDİR?

Uyuşturucu karteli elebaşı El Chapo (cüce) lakaplı Joaquin Guzman’ın çocuklarından biri olan Ovidio Guzman Lopez 28 yaşındadır.

Babasının ikinci evliliğinden olan dört çocuktan biri. Ağabeyi Ivan ile birlikte, babaları yakalandıktan ve 2017’de ABD’ye iade edildikten sonra uyuşturucu çetesinin kontrolünü ele geçirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın