Gündem

Ekşisu Mesire Alanı'ndaki çeşmelerden akan doğal maden suyuna yoğun ilgi

Erzincan’ın kent merkezine 14 kilometre mesafede bulunan Erzincan Belediyesine ait  Ekşisu Mesire Alanı’ndaki maden suyu çeşmelerinde vatandaşlar, ramazan  dolayısıyla yoğunluk oluşturuyor.

Araçlarıyla bölgeye gelen vatandaşlar, iftar öncesi yanlarındaki bidon  ve şişeleri maden suyuyla doldurup evlerine götürüyor.

HAZMI KOLAYLAŞTIRIYOR
Yörede “ekşi su” olarak bilinen ve ramazanda hazmı kolaylaştırması, mineral ve tuz kaybını kısa sürede gidermesi nedeniyle tercih edilen doğal maden  suyu, vatandaşlarca özellikle iftarda tüketiliyor.

Yöre sakinlerinden Mert Kerim Aydın, yaptığı açıklamada,  orucunu ekşi suyla açmanın, başta hazım olmak üzere birçok şeye faydası  bulunduğunu söyledi.

Maden suyunun sağlıklı olduğunu savunan Aydın, “Bu suyun kendine ait  bir soğukluğu var. Herkesi bu maden suyundan içmelerini tavsiye ederim. İftar  sofrasında içilen bu su, bizleri rahatlatıyor.” dedi.

Sürekli maden suyu almak için aynı alana geldiğini belirten İsa Nas da  “Bu suyun en büyük özelliği başta ücretsiz olması. Onun haricinde mineraller  açısından son derece zengin bir su. İçtiğimiz maden suyu, iftarda yemeklerden  sonra hazmı kolaylaştırıyor, mideyi rahatlatıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın