GündemPolitika

Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı dava dosyası Yargıtay’da!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu hakkında, "Nitelikli dolandırıcılık" suçundan açılan davanın dosyası Yargıtay'a gönderildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun babasıyla birlikte “nitelikli dolandırıcılık” suçundan sanık olduğu dava görüşülmeye devam etti. Haklarında 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada mahkeme, görüş talebi istemiyle dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verdi.

Cumhuriyet savcısı, yargılamada sanıkların beraat ettiklerini, dosyanın Yargıtay’a gönderildiğini, müştekilerin şikayetlerinden vazgeçtiklerini ifade etti. Ayrıca savcı, Yargıtay’daki temyiz incelemesinde dosyanın eksik hususlar nedeniyle bozulduğunu kaydetti. Müştekilerin şikayetlerinden vazgeçme örneklerinin dosyaya eklenmediğini belirten savcı, bu husus ile değerlendirme yapılması için dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesini istedi.Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Burcu Aydın, savcının talebine karşılık süre istedi. Hasan İmamoğlu’nun avukatı Ali Asker Kazak da müştekilerin müdahillik sıfatlarının sona erdiğini, karara temyiz haklarının bulunmadığını bu sebeple de daha önceden verilen beraat kararının kesinleşmiş olduğunu söyledi. Avukat Kazak, bu nedenlerle daha önceden verilmiş beraat kararı nedeniyle yeniden karar verilmesine yer olmadığına dair mahkemenin karar vermesini istedi.

SAVCI GÖRÜŞÜ SANIKLAR LEHİNE

Savcının görüşünün sanıklar lehine olduğunu değerlendiren mahkeme heyeti, bu nedenle sanık avukatlarına süre verilmemesine karar verdi. Mahkeme, görüşü alınmak üzere dava dosyasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.