Yurt içi uçuşlarda fiyat sınırlaması! İç hat uçak biletlerinde tavan ücret belli oldu

Yurt içi uçuşlarda 2019 tavan fiyatı açıklandı. Uçak biletlerinin özellikle tatil dönemlerinde astronomik ücretlerle satışına yönelik şikayetler üzerine, “tavan fiyat belirlenmesi” konusunda düzenlemeye gidildi. Hava yolu şirketleri, iç hat uçak biletlerinin azami satış fiyatı (tavan fiyat) konusunda anlaşmaya vardı. İç hatlar tavan fiyatı ne kadar ? Detaylar haberimizde..

EKONOMİ 07.10.2019, 12:40 07.10.2019, 12:57
Yurt içi uçuşlarda fiyat sınırlaması! İç hat uçak biletlerinde tavan ücret belli oldu

İç hat uçak biletlerinde tavan fiyat, bayram ve özel gün ayrımı yapılmadan tek yönde 450 lirayı aşamayacak. Uçak biletleri tavan ücreti 2018 yılında bu ücret 352 lira olarak belirlenmişti. Ancak bir çok firma tatil, bayram gibi özel günlerde söz konusu fiyatın üzerinden bilet satıyor.

Şirketler arasında yürütülen görüşmelerde, uçak biletlerinin “bayram ve özel gün ayrımı yapılmadan” 450 lirayı geçmeyecek şekilde düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Yurt içi uçuşlarındaki “business sınıfı” bilet fiyatları ile yurt dışı bilet ücretlerine herhangi bir sınırlama getirilmeyecek. Bu hafta başlatılacak yeni sisteme göre, iç hatlarda ekonomi sınıfında uçan yolcular, son dakika bileti için en fazla 450 lira ödeyecek.

DAHA ÖNCEKİ TAVAN FİYAT NE KADARDI?

Uçak biletlerinde tavan fiyat 2018 yılında da 352 lira olarak belirlenmişti. Ancak havacılık sektörüne yakın kaynaklar söz konusu uygulamanın firmalar tarafından dikkate alınmadığını söylüyor. Sektör yetkilileri şirketlerin verdiği hizmet, uçak içi ikramların farklı olmasını ya da uçaklarının yeni olmasını bahane ederek belirlenen rakamların üzerine çıktıklarını belirtiyor.

İç Hat Uçuşu Nedir?

İç hat uçuşu, hava yolu firmaları aracılığı ile yapılan yurt içi seyahatlerine denir. İç hat uçuşları ile insan ve yük taşınabilir, ayrıca askeri amaçlarla da iç hat uçuşları düzenlenebilir. Bu tür uçuşlarda ülke sınırlarının dışına çıkılmaz ve iç hat uçuş noktaları üzerinden seyahat edilir. Yurt içi uçuşları, havalimanlarında bulunan iç hatlar terminalleri kullanılarak yapılır. Sivil amaçla kullanılan her havalimanında bir iç hatlar terminali bulunur. Havalimanı içerisinde dış hatlar terminali de bulunuyorsa bu tesis, uluslararası havalimanı unvanını kazanabilir.

İç Hat Geliş Ne Demek?

İç hat geliş, yurt içinde hava yolu seyahati yapan kişilerin ineceği yeri anlatır. Örneğin Ankara’dan İstanbul’a uçan bir yolcu, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra iç hat geliş bölümünü kullanarak havalimanına giriş yapar. İç hat uçuşunu tamamlandıktan sonra uçaktan inenler, gate/kapı birimlerini kullanarak havalimanı içerisine girerler. İç hat geliş tamamlandıktan sonra kontrol noktasına gidilmesine gerek yoktur; ama kayıtlı bagaj bulunanlar, bagaj taşıma konveyoru kısmına giderek eşyalarını beklemelidir.

İç Hat Gidiş Ne Demek?

İç hat gidiş, yurt içinde seyahat edecek yolculukların gitmesi gereken alanı anlatır. İç hatlar terminalinin içinde bulunur. Örneğin İstanbul’dan Ankara’ya gidecek bir yolcu, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki iç hat gidiş uçuşlarına katılarak seyahate başlayabilir. İç hat gidiş uçuşlarına katılmak için bir uçak biletinizin olması gerekir. Uçak biletini, online olarak ya da bilet satılan ofislerden temin edebilirsiniz.

İç Hat Uçuşuna Katılacaklara Öneriler

Yurt içi uçuşlarına katılacaksanız kontrol noktalarında görevlilerin talimatlarına dikkat ediniz. Uçak biletinizi ve kimlik belgenizi önceden hazırlayınız. Bayram gibi iç hat seferlerinin yoğunlaştığı zamanlarda havalimanına erken gitmeniz tavsiye edilir. Özellikle büyük havalimanlarındaki iç hat uçuşlarında aşırı yoğunluk görülebilir. Bagaj teslimi yapmadan önce el ve kayıtlı bagajlarınızın ağırlık ve boyut limitlerini aşmadığından emin olunuz.

Yorumlar (0)