Yeni ekonomi modeli yarın açıklanacak!

Yeni ekonomi modeli yarın açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni ekonomi modelini yarın açıklayacak.

EKONOMİ 09.08.2018, 18:31
Yeni ekonomi modeli yarın açıklanacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından,  istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin  çerçeve yarın kamuoyuyla paylaşılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Orta Vadeli Program  (OVP) ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği anımsatıldı. Toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelinerek OVP'ye baz teşkil  eden parametreler için istişarelerin sürdüğü belirtilerek, bakanlık bünyesinde,  ilgili paydaşların ve akademisyenlerimizin yer aldığı önemli bir çalıştay  gerçekleştirildiği aktarıldı.

Açıklamada, "OVP kapsamında 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4  aralığında olması, enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir  politika birleşimi ve tedbir seti detaylı olarak planlanacaktır. Cari açığın ise  yüzde 4 civarlarında dengeleneceği beklenmektedir." ifadesine yer verildi.

Kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programının orta vadede devam  edeceği vurgulanarak, bütçe açığının yüzde 1,5'lar seviyesinde  sınırlandırılacağı, özellikle altyapı yatırımlarında yurt dışı finansman ve  yabancı yatırımcı şartıyla ilerleneceğine dikkati çekildi. Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapıyla Hazine borç çevirme  oranlarının yüzde 100'lerin altına indirileceğinin altı çizilerek, "2018 yılının  geri kalan bölümünde ise daha önce açıkladığımız ve bir süredir üzerinde  çalıştığımız 35 milyar liralık tasarruf ve gelir arttırıcı önlemle faiz dışı  fazlanın 5 milyar liraya yükselmesi, yılın bundan sonraki aylarında 'kredi roll  over' oranının yüzde 100 olması (yıl sonu iç borç çevirme oranının yüzde 104  olması), bütçe açığının ise yıl başında açıklanan program ile paralel olarak  yüzde 2'nin altında olması hedeflenmektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

''GERÇEK DURUMU YANSITAN RAPORLARA İTİBAR EDİLSİN''

Yıl sonuna kadar mali politikalar ve ilgili aksiyonlarımızla bu  hedefleri gerçekleştirmenin temel amaç olacağı bildirilerek, şunlar kaydedildi:"Türk bankacılık sistemi, sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla  finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin  biçimde  yönetebilecek konumdadır. Piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan  speku?latif açıklamaların aksine, kur ve likidite riski konusunda bir problem  görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan  raporlarda gözükmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade  gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz."  Açıklamada, gerçekleştirilen tüm istişare toplantıları çerçevesinde  kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin çerçevenin yarın Bakan Berat Albayrak  tarafından kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu