Yaşı beklemeden emekli olmak mümkün! Erken yaşlanma tespiti...

Milyonlarca vatandaş erken emeklilik için neler yapılması gerektiğini merak ederek araştırıyor. Yaşı beklemeden emekli olmak mümkün mü? Kaç yaşında emekli olunur? Erken emeklilik yaşı kaç? Erken yaşlanma tespiti ile yaşı beklemeden emekli olma imkanı bulunuyor. İşte konuyla ilgili tüm detaylar...

EKONOMİ 20.02.2019, 11:07
Yaşı beklemeden emekli olmak mümkün! Erken yaşlanma tespiti...

Milyonlarca vatandaş erken emeklilik için neler yapılması gerektiğini merak ederek araştırıyor. Yaşı beklemeden emekli olmak mümkün mü? Kaç yaşında emekli olunur? Erken emeklilik yaşı kaç? Erken yaşlanma tespiti ile yaşı beklemeden emekli olma imkanı bulunuyor. İşte konuyla ilgili tüm detaylar... Emekli olabilmek için yasada belirlenen sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş maddelerini doldurması gereken çalışanlar, erken yaşlanma durumunda yaş kısmından belli ölçüde muaf tutulabiliyor.

ERKEN YAŞLANMA İLE NASIL EMEKLİ OLUNABİLİR?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, "55 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalılar, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık aylığından yararlanırlar." diyerek, vaktinden önce yaşlananların erkenden emekli olabileceğini ifade ediyor.  Erken yaşlanması raporla tespit edilenler için 5400 gün prim ödenmiş olması erken emeklilik için yeterli oluyor.

Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği de "Erken yaşlanma tespiti" başlıklı maddesinde, "Kanunda yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen yaş şartı dışındaki diğer şartları taşıyan ve 55 yaşını dolduran sigortalıların; dikkat, algı, bellek, kavrama ve soyutlama gibi işlevlerin kaybı olan bilişsel yaşlanma ile fizyolojik ve psikolojik yaşlanma hali tayin ve tespit edilenler, erken yaşlanmış sayılırlar. Bu tespitlerde; nöroloji, psikiyatri, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji başta olmak üzere ilgili branşlarca düzenlenen sağlık kurulu raporları esas alınır." demektedir.

Yorumlar (0)