Volkswagen şirketi Manisa'da kuruluyor! Alman devi Volswagen'den Manisa'da konut talebi

Alman otomotiv firması Volkswagen’in, Türkiye'de yatırım kararı almasının ardından Manisa'da şirket kuracağı öğrenilmişti. "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ" unvanlı şirketinin kurulması Manisa'da büyük heyecan yarattı. Alman devinin sosyal alan, konut, eğitim binaları gibi talepleri olduğu ve bunun için belediye ve OSB ile görüşüldüğü öne sürüldü.

EKONOMİ 04.10.2019, 21:02
Volkswagen şirketi Manisa'da kuruluyor! Alman devi Volswagen'den Manisa'da konut talebi

Alman otomotiv devi Valkwagen'in, Türkiye'de yatırım kararının ardından Manisa'da "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ" unvanlı şirketinin kurulmasını bekleyen bölgedeki halkı heyecan sarmış durumda. Alman devinin sosyal alan, konut, eğitim binaları gibi talepleri olduğu ve görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü’nün 2447 sayılı ilanına göre, merkezi Almanya’da bulunan Volkswagen, Manisa’da 943,5 milyon lira sermayeli ’Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’ unvanlı şirket kurdu. Buna göre Volkswagen Turkey, 943 milyon 500 bin Türk Lirası sermaye ile Manisa’da kurulurken, şirketin merkezi ’Keçiliköy OSB Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No: 14/118 Yunusemre/Manisa’ oldu.

10 bin kişiye iş imkanı sağlayacak

Yan sanayisi ile birlikte yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacağı ifade edilen fabrikanın Manisa’nın Yunusemre ilçesi Akgedik Mahallesi ile Manisa OSB arasında 4 bin dönümlük bir alana kurulması ön görülüyor. Bölgedeki arazilerin tapu ve kamulaştırma işlemlerinin büyük ölçüde yapıldığı öğrenilirken, Alman devinin sosyal alan, konut, eğitim binaları gibi talepleri olduğu ve görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

7 bin 500 TL maaş

Vatandaşların Alman otomotiv devinin yurt dışı fabrikalarındaki bin - bin 200 euro maaş ortalamalarını göz önünde bulundurarak aynı şartların Türkiye’de de geçerli olacağını düşündüğü ve aylık 7 bin 500 bin TL'ye kadar çıkacak maaşın da hayalini kurmaya başladığı belirtiliyor. 

Konut için belediye ve OSB ile görüşüldüğü öne sürüldü

Firmanın konut talebi üzerine Bakanlıklar düzeyinde Yunusemre Belediyesi ve OSB’nin görüşmelerde bulunduğu ifade ediliyor. Daha önceden Manisa Organize Sanayi Bölgesi çalışanlarının artan konut ihtiyacını karşılamak için Yunusemre Belediyesinin TOKİ işbirliği ile yapmayı planladığı 5 bin konutluk ‘Gürle OSB Kent’ projesinin Volkswagen’in talebinin karşılanmasına yönlendirilebileceği iddia edildi. Konuyla ilgili taraflardan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Üretimin yüzde 80'i ihracak edilecek

Öte yandan alınan bilgiye göre Volkswagen Manisa’da kuracağı fabrikada yılda 700 bin araç üretecek. Firmanın sevilen modeli Passat ile birlikte 1991’de Volkswagen grubu tarafından satın alınan Skoda modellerinin üretileceği fabrikada üretimin yüzde 20’si Türkiye pazarına sunulacak. Üretimde yüzde 80’lik pay ise ihracata ayrıldığı öğrenildi.

Volkswagen’in Manisa’da fabrika açacağı kesinleşmesiyle birlikte otomobil yan sanayi üretimi yapan firmalarda da hareketlilik yaşanmaya başladı. Özellikle Volkswagen grubu araçlar için yan sanayi üretim yapan firmaların İzmir ve Bursa gibi sanayi kentlerinde fabrika kurmaları bekleniyor.

Ankara'daki tesislerini münferit yatırım yeri ilan etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Volksvagen Grubu'na bağlı Man'ın Ankara Çubuk'taki tesislerini münferit yatırım yeri olarak ilan etti.

Manisa'da yeni yatırım yapması beklenen Volksvagen Grubu'na bağlı Man şirketi, Türkiye'deki yatırımlarını genişletme kararı aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Man'ın Ankara Çubuk'taki tesislerini münferit yatırım yeri olarak ilan etti.

Konuyla ilgili Bakan Mustafa Varank bir açıklama yaptı. Varank, "Burada yapılacak 452 milyon liralık yeni yatırımla 700 kişiye istihdam sağlanacak" dedi.

Yorumlar (0)