Üretimdeki artış patates fiyatını 60 kuruşa kadar düşürdü

Üretimin fazla, ihracatın az olması sebebiyle patatesin tarla fiyatında 60 kuruşa kadar düşüş yaşandı. Geçen yıl tarlada kilogramı 1 lira 50 kuruştan satılan ürünün fiyatı tüketicileri sevindirirken üreticiler için aynı durum söz konusu değil. Üreticiler fiyatın yükselmesini sağlamak amacıyla ihracatın artırılmasını talep ediyor.

EKONOMİ 14.09.2019, 18:11 14.09.2019, 18:27
Üretimdeki artış patates fiyatını 60 kuruşa kadar düşürdü

Türkiye'nin farklı yörelerinde hasadı devam eden patatesin tarladaki kilogram fiyatı geçen seneye göre oldukça düşüş yaşadı.

Geçtiğimiz aylarda 1 lira 50 kuruştan satılan ürünün fiyatı şuan üretim fazlalılığı nedeniyle 60 kuruşa kadar düştü. Üreticiler fiyatın yükselmesini isterken tüketiciler bu durumdan memnun kaldı. 

"Devletimizce sübvanse edilmeli"

Çalışkaner, çifçilerin gelecek yıl rahatlıkla patates ekimi  gerçekleştirebilmesi için ihracatın artması gerektiğini ifade ederek, şöyle  konuştu: "Geçen yıl patatesin kilogram satış fiyatı 1,5 lirayla başladı, 2  liraya kadar yükseldi. Tüketiciye de 5 lira gibi yansıdı. Bu yıl ise fiyatlar 60  kuruş gibi seyrediyor. Çiftçimiz mağdur, patatesin kilogram maliyeti yaklaşık 1  lira, bu maliyetin üzerinden devletimizce sübvanse edilmesi gerekiyor. Girdi  maliyetlerimiz yüksek ama patatesin fiyatı düşük. Çiftçimiz bu ürünü en az 1 lira  30 kuruşa satmalı ki mağduriyet oluşmasın. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon ton  patates üretilmektedir. Hükümet yetkililerinden dış piyasaya sunulması konusunda  girişimde bulunulmasını talep ediyoruz."

Soğuk hava depolarının Türkiye'nin doğal klimaları olduğuna işaret  eden Çalışkaner, "Bu aylarda hasat edilen patates, yer altı depolarında muhafaza  ediliyor. Bu depoya konulan ürünler aylarca burada kendini koruyor ve bozulma  olmadan ihtiyaca göre tüketime sunuluyor. Depolarımızda yaklaşık 2 milyon ton  patates muhafaza edilebiliyor." dedi.

Bölgedeki bir yer altı deposunun yetkilisi Mehmet Demirci de tarladan  depolara sevkiyatın ekim ayı sonuna kadar süreceğini aktardı.  Mayıs ayı başına kadar ülkenin bütün patates ihtiyacının bu depolardan  karşılandığına dikkati çeken Demirci, "Bu yıl üretim geçen yıla göre fazla. Ürün  fazlalığı fiyatları aşağı çekti. Ayrıca geçen yıl ihracat vardı bu yıl henüz  yeterince yok." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)