Türkiye'ye günlük 400 bin varil petrol!

Türk şirketi Genel Enerji’nin, Kuzey Irak-Türkiye arasındaki 240 kilometrelik boru hattı tamamlandı. Aralık ayı başında ilk petrolün bu hattan Türkiye’ye gelecek ve bu yolla günlük 400 bin varil petrol taşınacak.

Türkiye'ye günlük 400 bin varil petrol!
Diyarbakır'daki Erdoğan-Barzani görüşmesinin amaçlarından birisi de enerji işbirliği olacağı öğrenildi. Görüşmelerde, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’den Türkiye’ye petrol akıtacak boru hattıyla ilgili tarih üzerinde kesin bir anlaşma sağlanacak. Kürt petrolü Zaho’dan geçecek, Türkiye’ye Silopi üzerinden girecek. Aralık ayının başında başlaması planlanan petrol akışı için merkezi hükümetle pürüzler giderildi.

400 bin varil petrol


Söylenilenlere göre bu hat Genel Enerji’nin kontrol ettiği Taq Taq ve Tawke petrol sahasından çıkarak, Zaho-Fishabur üzerinden Türkiye sınırına kadar gelecek ve Silopi yakınlarından, artan petrol sevkiyatı için genişletme çalışmalarının tamamlandığı Kerkük-Yumurtalık boru hattına bağlanacak. İlk aşamada günde 400 bin varil petrol akması planlanan hattan 2015’te günde 1 milyon varil, 2019’da ise günde 2 milyon varil petrol akacak. Kuzey Irak bölgesi günde yaklaşık 350 bin varil petrol üretiyor ve kendi açıklamalarına göre üretimin 2015’e kadar günde 1 milyon varile çıkarılması umut ediliyor.

Irak hükümeti de pay alacak


Türkiye’ye gönderilen petrolden merkezi Irak hükümeti de pay alacak.
Kerkük-yumurtalık hattının yüksek bir taşıma kapasitesi var ama sık sık bombalanıyor. Yapımına 2012’de başlanan Erbil-Türkiye petrol boru hattı bölgenin ilk transit boru hattı olacak.

Doğalgaz ise 2015’te gelecek


Erdoğan-Barzani görüşmesinin bir diğer enerji gündemi de doğalgazda olacak. Doğalgaz ihracının da 2015’te başlaması bekleniyor. Türkiye Kuzey Irak’tan yılda 520 milyar metreküplük doğalgaz ihracatı gerçekleştirmeyi planlıyor. Doğalgaz ve petrol sevkiyatı için Irak tarafındaki lisanslanma işlemlerinin de tamamlandığı kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 10:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
hus coş
hus coş - 6 yıl Önce

vay be şimdi bahçeli buna ne kadar kızacak kürtleri muhatap aldınız diye