Türkiye ve Dünyada Lojistik

Türkiye’de ise 1980’li yıllar ile başlayan bir süre sekteye uğrayan ve sonrasında 90’lar 2000’ler diye devam eden süreçte lojistik, kendini sürekli yenilerek günümüzdeki haline gelmeyi başardı.

Türkiye ve Dünyada Lojistik

Hemen her alanda olduğu lojistik sektöründe de teknoloji hakim. Teknolojinin sektörlere girmesiyle birlikte sektörlerde bu duruma ayak uydurmaya çalışmakta. Özellikle ülkemizde 80’li yıllar ile başlayan bu süreçte bir sekteye uğrayan ancak 90’lar ve 2000’ler şeklinde devam eden süreci takiben kendini sürekli yenileyen ve üstüne koyan bu sektör ülkemizde de önemli bir yerde bulunmaktadır.

Geride bıraktığı yaklaşık 30 yıllık bir dönemde Türkiye’de birçok zorluk ile mücadele eden lojistik sektörü son yıllarda büyük gelişim göstermekle birlikte özellikle denizyolu taşımacılığı konusunda ciddi yatırımlarda bulunmuştur. Yatırımlar arttıkça sektör daha da gelişerek istenilen seviyeye ulaşabilecektir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki lojistik için sağlam bir enformasyon altyapısı gerekmektedir. Çünkü hem operasyonel hem de enformasyon altyapısı artan talep karşısında firmaların elini kolunu bağlamaktadır.

Lojistik Sektörü ve Pazarın Durumu

Ülkemizde lojistik sektöründe bulunan firmalar uluslararası düzeyde birçok ortaklıklara imza atarak sektör içerisinde ciddi yatırımlara imza atmaktadır. Öncelikle lojistik kanalları teknoloji ile uyumlu hale getirilerek hem de komplikle çalışması sağlanıyor hem de zaman ve maddiyattan tasarruf sağlanıyor.

Dünyadaki birçok lojistik firması teknolojik altyapılarını mükemmelleştirerek komplike bir sistem yaratmayı başarmış ve tüm dünya ile bağlantılarını neredeyse mükemmel bir hale getirmiş durumda. Türkiye lojistik pazarı ise son yıllarda kendini oldukça geliştirmesinin yanı sıra da iki kıtayı birbirine bağlaması ve doğu batı geçişlerinde de önemli bir merkez olması lojistik konusunda da kritik bir konumda olmasını sağlıyor. Bu bağlamda elimizdeki rakamlara göre geçtiğimiz yıl itibariyle Türkiye’de lojistik pazar değeri yıllık 5 milyar doları geçerken bu rakamın önümüzdeki yıllarda yapılan ve yapılacak olan yatırımlar ile birlikte daha da artması bekleniyor. Pazar ayrıca GSMH’nın yüzde 10’u üzerinde bir kısmı oluşturmaktadır.

Ülkemizde lojistik konusunda söz sahibi firmalardan olan ve bu konuda oldukça geniş çaplı hizmet veren Borusan Lojistik, hem uluslararası düzeyde atılımlar ile hem de teknolojik düzenlemeler ile yükselişini sürdürmekte ve ülkemizi lojistik alanında temsil etmektedir. Kendisine ait Borusan Limanı ile hizmet vermesinin yanı sıra karayolu ve denizyolu (konteyner) taşımacılığı üzerinde de büyük söz sahibi olduklarını söyleyebiliriz. Liman üzerinden yapılan konteyner taşımacılığı ülkemiz için önemli boyutlarda denilebilir.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 13:43
YORUM EKLE