09 Ekim 2015 Cuma 11:33
“Türkiye, klasik üretim yöntemlerini bırakmalı”

İç pazardaki yavaşlama nedeniyle azalan ithalat rakamlarının cari açık üzerinde pozitif bir etki yarattığını ancak son aylarda önemli bir düşüş kaydeden ihracatın da dikkatlerden kaçmaması gerektiğini belirten Uğurtaş; “bu rakamlar iç ve dış pazar dinamikleri nedeniyle oluşmaktadır. Ancak küresel rekabet endeksinde gerilerde yer alan Türkiye’nin klasik üretim yöntemleri ve düşük teknolojili üretim modelini bırakarak yapılacak Ar-Ge çalışmaları neticesinde ileri teknoloji kullanılan, katma değeri yüksek ürünler üreten bir yapıya geçişi sağlaması gereklidir” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu orta gelir tuzağından çıkışının ancak üretim ve istihdam yaratmaya odaklanan bir ekonomi modeli ile mümkün olacağını ifade eden İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş; bu modelin anahtarının Ar-Ge ve inovasyon olduğunu vurguladı. ‘Rekabet gücü yüksek, katma değeri fazla, ülkemizi ve şirketlerimizi uluslararası pazarlarda taşıyacak ürünler üretmeliyiz’ diyen Uğurtaş; “Ancak Ar-Ge alanında ülkemiz henüz istenilen düzeyde değildir. Türkiye GSYİH’ sının yüzde 2’sine çıkartmayı hedeflediği Ar-Ge harcamalarında henüz yarı yoldadır. Ar-Ge çalışmalarına ayrılan paylara baktığımızda Çin, ABD gibi gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 2,5 olduğunu görmekteyiz. Sanayi üretimimizde yaşanan bu tıkanıklık nedeniyle imalat sanayimizin GSYİH’mız içindeki payı gerilemektedir. Girişimci ve yatırımcılar ülke sanayisinin içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle gittikçe sanayi üretiminden uzaklaşmaktadır.

İhracatımızın yapısına baktığımızda ise, yüksek teknolojili ürünlerin ihracatımız içindeki oranının yüzde 2,5 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Oysa bu oran Çin’de 2000 yılında yüzde 2 iken, 2014 yılında yüzde 50’nin üzerine çıkmıştır. Aynı rekabet düzleminde olduğumuz diğer ülkelerde de bu pay hızla artmaktadır.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu kısır döngüyü değiştirebilmesi için sağlıklı bir kaynak ve sermaye envanteri çıkarılmalı diyen Uğurtaş şunları kaydetti:


“Güçlü olacağımız, dünya lideri olabileceğimiz alanlar tespit edilmeli, bölgesel farklılıkları ortadan kaldıracak sektörel bölgeler belirlenmeli, Ar-Ge ve inovasyona yönelik bir eğitim yapılanması gerçekleştirilmelidir. Ülkemizde son yıllarda Ar-Ge konusunda farkındalığın arttığı görülmektedir. Devlet de çeşitli teşvik mekanizmaları geliştirmektedir. Ancak teşviklerdeki organizasyon, kontrol ve denetim boşluğu, teşviklerin verildiği alanların tespiti, farklı sektörlere etkisi ve ülkemizin uzun vadeli stratejik hedefleri ile örtüşmesinde sıkıntılar vardır.

Ayrıca, Ar-Ge çalışmaları için gereken insan kaynağımız nitelik ve nicelik olarak yetersizdir. Ar-Ge çalışmaları için mesleki ve teknik eğitimi geliştirme çalışmaları olduğunu görmekte ve memnun olmaktayız, ancak bu yetmeyecektir. Ülkemizin temel bilimlerde, fen bilimlerinde yaratıcı, üretken bilim insanlarına ihtiyacı vardır. Bu da bu bölümlerde okuyup, en büyük beklentileri formasyon alıp öğretmen olmak olan çocuklarımıza çok daha geniş bir vizyon sunmakla mümkündür. Bu yapının kurulması için eğitim sistemi içindeki dinamiklerin tekrar ele alınması, Üniversite-Sanayi işbirliği içinde Ar-Ge yapacak gençlerimizin yetiştirilmesi stratejik planlarımıza dahil edilmesi gerekmektedir.”


İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, alt yapı ve üst yapı hizmetlerini tamamlamış bir bölge olarak İzmir Atatürk Organize Sanayisi Bölgesi’nin en çok önem verdiği stratejik alanın eğitim olduğunu belirterek, yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Toplantı sonunda Konak Rotary Kulübü Başkanı İlkay Söylemezoğlu Hilmi Uğurtaş’a katılımları ve konuşması için teşekkür ederek, plaket takdim etti.
 

Son Güncelleme: 09.10.2015 11:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.