banner123

Son dakika! Merkez Bankası Faizleri yükseltti. Yeni faiz oranı yüzde kaç oldu ...

Merkez Bankası politika faizini 125 baz puan artırarak yeni faiz oranı yüzde 17.75 seviyesine çıkardı. Dolar/TL kararın ardından 4.50'nin altını gördü. Euro ise 5,33 civarında işlem görüyor. Türkiye'nin 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, 18 baz puan arttı ve yüzde 15.40 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi ise yüzde 18.04 oldu.

EKONOMİ 07.06.2018, 14:03 07.06.2018, 14:15 M. Fatih DEMİR
Son dakika! Merkez Bankası Faizleri yükseltti. Yeni faiz oranı yüzde kaç oldu ...

Merkez Bankası politika faizini 125 baz puan artırarak yeni faiz oranı yüzde 17.75 seviyesine çıkardı. Dolar/TL kararın ardından 4.50'nin altını gördü. 

Dolar/TL, güne yükselişle başladı. Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından kur 4,46'nın altına indi.

Merkez Bankası, politika faizinde 125 baz puan artışa gitti.

Euro ise 5,33 civarında işlem görüyor.

Ticaret savaşı endişeleri nedeniyle yarın başlayacak G7 zirvesinin öneminin de arttığını belirten uzmanlar, teknik açıdan dolar/TL'de 4,55-4,65 bandının izlenmesi gerektiğini, bu seviyelerin kırılması durumunda kırılma yönüne doğru hareketin ivme kazanabileceğini söyledi.

10 YIL VADELİ TAHVİL REKOR KIRDI
Türkiye'nin 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, 18 baz puan arttı ve yüzde 15.40 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi ise yüzde 18.04 oldu.

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha  ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü  gelişmeler etkili olmaktadır.

Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt  kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat  çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede
Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır. “

Yorumlar (0)