Son dakika! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolarda son durum ne? İşte rakamlar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faizleri değiştirmediğini açıkladı. Böylece politika faizi yüzde 24 olarak uygulanmaya devam edecek. Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar 5.32 seviyesini gördü.

Son dakika! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolarda son durum ne? İşte rakamlar

Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel olarak yılın son toplantısında faizlerde değişikliğe gitmedi ve bir hafta vadeli repo faizini yüzde 24 seviyesinde korudu.


Banka, 13 Eylül'de politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24'e çıkarmış, 25 Ekim'deki toplantısında ise faiz adımı atmamıştı.

Karara ilişkin TCMB'den yapılan açıklamada, enflasyon görünümünde iyileşme gözlenmekle birlikte risklerin devam ettiği vurgulandı ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiğinin altı çizildi.

 
TCMB'den yapılan açıklama şu şekilde:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.
Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

 Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır"

DÜN 5.40 seviyesine yükselen Dolar bu sabah yeni güne 5.34 seviyelerinde başladı, ardından yükselişe geçerek 5.37'nin üzerine çıktı. Piyasalar TCMB'nin faiz kararının ardından dolar 5,32 seviyesine geldi.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün birkaç gün içinde Fırat'ın doğusuna harekat başlatılacağını açıklamasının ardından jeopolitik risklere ilişkin endişelerle dolar/TL 5.40 seviyesine yükselmişti ancak bu seviyede kalıcı olmadı.

İŞTE SON DURUM... Dün 5.40'ı aşan kur yeni güne 5.34 seviyelerinde başladı, ardından yükselişe geçerek 5.37'nin üzerine çıktı. Euro/TL  6.08'den 6.12'ye yükseldi, sepet kur 5.71'den 5.74'e çıktı. Dolar kuru şuan 5.32 seviyelerinde...

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 14:38
YORUM EKLE