Son dakika Dolar Fiyatı Uçtu Dolar neden yükseliyor? Dolar niye artıyor?

Türk Lirası Dolar ve Euro karşısında hızla değer kaybetmeye devam ediyor... 23 Mayıs 2018 saat 01.00'dan sonra dolar hızla artan dolar fiyatı bugün 4.90 liranında üzerini görerek şok etti!. Vatandaşları 'Dolar 5 TL olur mu?' korkusu sardı.. Merkez Bankası son yıllarda görülmemiş bir şekilde faizleri 300 baz puan artırdı. Geç Likidite Pencedesi yüzde 13.5'ten yüzde 16.5'e çıkarıldı. Merkez'in acil toplanacağı açıklamasının ardından 4.84-4.85 bandında olan dolar/TL sert bir düşüşle 4.5549'a kadar düştü. Peki dolar neden yükseliyor? Dolar niye artıyor? İşte yanıtı...

EKONOMİ 23.05.2018, 01:17 23.05.2018, 22:03
Son dakika Dolar Fiyatı Uçtu Dolar neden yükseliyor? Dolar niye artıyor?

Türk Lirası Dolar ve Euro karşısında hızla değer kaybetmeye devam ediyor... 23 Mayıs 2018 saat 01.00'dan sonra dolar hızla artan dolar fiyatı bugün 4.90 liranında üzerini görerek şok etti!.  Vatandaşları 'Dolar 5 TL olur mu?' korkusu sardı.. 

Merkez Bankası son yıllarda görülmemiş bir şekilde faizleri 300 baz puan artırdı. Geç Likidite Pencedesi yüzde 13.5'ten yüzde 16.5'e çıkarıldı. Merkez Bankası'nın normal takvimi içerisinde 7 Haziran Salı günü Para Politikası Kurulu'nu toplaması gerekiyordu. Ancak Merkez siyasilerin önceki dönemlerin aksine ‘harekete geç' mesajından sonra faizi yukarı çekti.

‘FİYATLAR SAĞLIKSIZ’

Faiz koridorunun üst bandı yüzde 9.25, alt bandı ise yüzde 7.25 seviyesinde sabit bırakıldı. Banka faiz hamlesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada piyasada mal ve hizmet fiyatlarının ‘sağlıksız' olduğuna vurgu yaptı. Merkez'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Merkez'in acil toplanacağı açıklamasının ardından 4.84-4.85 bandında olan dolar/TL sert bir düşüşle 4.5549'a kadar düştü. Fakat dolar/TL daha sonra 4.63-4.64 seviyelerine çıktı.

Peki dolar neden yükseliyor? Dolar niye artıyor? İşte yanıtı...

Dolar 5 TL yolunda koşuyor

Türk Lirası erken seçim çıkışından bu yana yüzde 20 değer kaybetti. Değer kaybının nedenleri arasında bozulan mali disiplin, iç siyasi belirsizlikler, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarını beyanatları ve doların küresel güçlenmesi bulunuyor. Şirketlerin mayıs ayındaki yüklü dış borç ödemesi de doların ateşini yükseltiyor.

Devlet Bahçeli'nin erken seçimi işaret ettiği 17 Nisan Salı günkü grup toplantısından sonra dolar 4.10 seviyesindeydi. Bir gün sonra Bahçeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek seçimin tarihini 24 Haziran 2018 olarak açıkladı. Bu kararı piyasa ilk başta olumlu karşıladı. Öyle ki dolar altı kuruş gerileyerek 4.04’e indi daha sonra 4.07 seviyesinden devam etti.

Ne olduysa bundan sonra oldu. Türkiye iç siyasetinde bir belirsizlik başladı. Seçimlere hangi partinin katılıp katılamayacağı merak konusu oldu. Seçim vaatlerinden dolayı mali disiplinden ciddi anlamda ödünler verildi.

Pazartesi gününü yüzde 1.86 artıda 4.5757 seviyesinde tamamlayan Dolar/TL , Salı günü işlemlerin erken saatlerinde 4.59'lara kadar yükseldi. Dolar/TL, öğleden önceki işlemlerde yönünü aşağı çevirdi ve TSİ 11:03'te 4.5424 ile gün içi en düşük seviyesini gördü.

Kurdaki aşağı yönlü harekette, Dolar Endeksi'ndeki rallinin son bulmasına ve ABD Hazine tahvili faizlerindeki düşüşe bağlı olarak gelişen paralar üzerindeki baskının azalması etkili oldu.

Dolar, TL karşısında tekrar yükselişe geçerek gece saatlerinde 4.80 ile rekor tazeledi

Dolar/TL kuru, sabah saatlerinde 4.54'lü seviyelere kadar gerileyerek gün içi dip seviyesini görmesinin ardından gün içi kayıplarının tamamını geri aldı.

Dolar, Türk Lirası karşısındaki gün içi kaybını geri almasının ardından 4.66 seviyesini aşarak rekor tazeledi. Uzmanlar doların yükselişinde Fitch raporunun etkisini işaret ediyor.

Kredi derelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Salı günkü raporunda Türkiye'de para politikası bağımsızlığının azalmasının not üzerinde baskı yaratacağı belirtildi.

Öte yandan Reuters'a konuşan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P) yetkilisi, Türkiye'nin mali durumunun TL'deki sert düşüş için harekete geçilmezse, oldukça hızlı kötüleşebileceğini kaydetti.

Yorumlar (0)