Safranın kilosu 70 bin lira olarak belirlendi

Aktarlarda satılan ve pek çok derde dava olduğu bilinen İran Safranı son günlerin en pahalı baharatı haline geldi. İran safranının kilogram fiyatı 70 bin lira

EKONOMİ 13.03.2019, 16:34 13.03.2019, 18:29
Safranın kilosu 70 bin lira olarak belirlendi

Aktarlarda satılan ve pek çok derde dava olduğu bilinen İran Safranı son günlerin en pahalı baharatı haline geldi. İran safranının fiyatı dudak uçuklatıyor.

İran’ın kırmızı altını olarakta bilinen 3 bin yıllık safranın, pahalı olmasının sebebi ise, meşakatli yapımı…

1 kilo İran safranı elde edebilmek için 170 bin çiçek toplanması gerekiyor.

ALTERNATİF TIP TEDAVİLERİNİN VAZGEÇİLMEZİ

Safranın şifa deposu olduğu, kanserin de içinde bulunduğu birçok hastalığa karşı alternatif tedavilerde kullanılan baharat aktarlarda el yakan fiyatlara tüketiciye sunuluyor. Aktarlık yapan Veysel Baykara (25), safran çiçeği tohumunun ağustos ve eylül aylarında ekildiğini, 1- 2 ay sonra çiçeklerinin açtığını, boyunun 20 santimetreye ulaştığını, açan çiçeklerin tek tek elle toplandığını ve özel kömür ateşinde bal mumuyla karıştırılarak kurutulduğunu anlattı. Baykara, kilogram fiyatı bir otomobilin fiyatıyla eşdeğer olan İran safranı için şunları söyledi:

"Çok emek ve özen istiyor. Bu nedenle pahalı. Kendi ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabilecek kadar kuvvetli bir boyama özelliğine sahip. Bu özelliğinden dolayı boya üretiminde kullanılır. Safran gıda, kozmetik ve alternatif tıp alanında da sıklıkla kullanılır. Marmaris'te çoğunlukla yabancı uyruklu kadınlar safran tercih ediyor. 1-10 gram arasında alırlar. Marmaris'te safran alan 200 müşterimiz var. Bu müşterilerimizin yarısından fazlasını kadınlar oluşturuyor. İki çeşit safran talebi söz konusu. Birisi kilosu 70 bin lira olan İran safranı, diğeri kilosu 40 bin liraya satılan İspanyol safranı. Bu iki baharatı özel istek üzerine getirtiyoruz."

Özel bir hastanede diyetisyen olan Sanem Şener ise, "Safran, antioksidan özelliğinden dolayı sindirim sistemi için çok faydalı. Potasyum yönünden zengin. Kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutmak için az miktarlarda kullanılan baharat türü. İçerdiği antioksidan özelliğinden dolayı özellikle cilde çok faydalı" dedi.

Yorumlar (0)