Rahip Brunson Serbest Kaldı Dolar Düşer mi? Euro ve Dolar kurunda son durum 1 Dolar kaç TL?

FETÖ Terör örgütü adına suç işlediği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle 35 yıl hapis cezası istenen ABD’ li Rahip Brunson bugün çıkarıldığı İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı. Peki bundan sonra ne olacak? Dolar ve Euro kurlarında nasıl bir düşüş bekleniyor? Brunson kararının açıklanmasının ardından Dolar kaç tl oldu? Düşmesi beklenen dolar bakın nasıl bir hareket izledi...

EKONOMİ 12.10.2018, 16:31 13.10.2018, 01:17
Rahip Brunson Serbest Kaldı Dolar Düşer mi? Euro ve Dolar kurunda son durum 1 Dolar kaç TL?

Dolar ve Euro kurlarında ki en büyük artış sebebi olarak veya sizler bahane diyebilirsiniz Rahip Brunson davası gösterildi. Rahip Brunson’ un serbest bırakılması ile gözler Dolar ve Euro kurlarına çevrildi. Hayallerini dolar ve Euro kurlarındaki düşüşe bağlayan vatandaş, önümüzde ki günlerde Rahip Brunson davasının çözüme kavuşması ile ABD’nin Türkiye üzerinde ki yaptırımlarını kaldıracağı ve böylelikle dolar ve Euro kurlarının tatminkâr seviyede düşeceği görüşüne sahip. Peki gerçekten de öyle mi? Doların 3,20’den 6 TL’ye çıkmasının sebebi Rahip Brunson davası mı? Ya da hep söylendiği üzere dış güçler mi?

Ekonomi uzmanları pek vatandaş gibi düşünmüyorlar. Rahip Brunson’ un serbest bırakılması her ne kadar anlık olarak Dolar kurlarında 5 kuruş 20 kuruş düşmesine sebep olsa da bu miktarlarda ki düşüşlerin pek bir şey ifade etmediği düşüncesine sahipler. ABD, Türkiye’ye uyguladığı yaptırımları kaldıracak ya da hafifletecek söylemleri de dolar ve Euro kurunun düşmesine en büyük etken olmadığı görüşündeler.

DOLAR VE EURO'DA SON DURUM

Rahip Brunson'un serbest bırakılmasının hemen öncesinde 5.80'li rakamlara kadar inen dolar kuru kararın açıklanmasının ardından son durum.

Saat 16:35 itibarı ile dövizdeki durum:

Dolar Kuru : 5.88

Euro : 6.82

Saat 16:47 itibarı ile dövizdeki durum:

Dolar Kuru : 5.96

Euro : 6.89

Saat 17:15 itibarı ile dövizdeki durum:

Dolar Kuru : 5.9270

Euro : 6.8477

BIST 100 endeksi 97 bin düzeylerinde seyrediyor...

ABD'deki veri akışı ve Fed yetkililerinin açıklamalarının yanı sıra şirket bilançolarının da piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydeden uzmanlar, teknik açıdan dolar/TL'nin 5,90'ın altında kalıcılık sağlaması durumunda 5,75 ve 5,50 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirtti.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ

Kısaca özetlenecek olunursa; ekonomide denetimsizlik, bütçe disiplinin elden bırakılması, sorumsuz harcamalar, Mega projelerin çoğunun hazine garantili banka kredileri ile yapılması gibi kontrolsüz bir takım finansman giderleri, üretimden çok tüketime dayalı bir anlayışın benimsenmesi, kandıran değil hep kandırılan taraf olmamız gibi faktörler, Dolar ve Euro kurunun yükselmesine en büyük sebepler arasında gösteriliyor.

DOLAR ve EURO DÜŞER Mİ?

Bu sorunun cevabını verebilmek için elbette varsayımlara değil, kur politikalarının izlediği yöntemlere bakmak gerekir. Kur politika yöntemlerine göre;

Dolar ve Euro kuru nasıl düşer?

1- Tam bağımsız Adalettin inşası ile Adaletin işlevsellik amacına hizmet eden politikaların geliştirilmesi ile düşer.

2- Eğitimdir. İmam hatip okullarının sayısından çok mesleki eğitim okullarına ağırlık vermekle düşer.

3- İthalatı azaltacak reformlarla birlikte, İhracatın arttırılmasına yönelik yapılacak yatırımlarla düşer.

4- Devlet kurumlarının denetlenebilir, politikaları sorgulanabilir anlayışına sahip olması ile olur.

5- Medyanın, medeni gelişmiş ülkeler model alınarak iktidarı denetleyebilen bir mekanizmaya dönüştürülmesi ile düşer.

6- Teknolojik gelişmeleri takip eden, üretime yönelik politikaları geliştirmekle düşer.

7- Devlet yönetiminde olacak kişilerin liyakatli olmasıyla düşer.

8- Geçmişi değil geleceği konuşan, popülizmden uzak söylemlerle vatandaşa umut veren, soruna değil sorunun çözümüne odaklanmış siyaset söylemleri geliştirmekle düşer.

Bu kriterler o ülkenin parasını değerli kılan, yönünü değiştiren en büyük faktörleridir. Çünkü para kişilere değil, devlet yönetim şekline güven duyar. O yüzden doların ve Euro’nun düşüp düşmemesi Rahip Brunson’ un serbest bırakılıp bırakılmamasına ya da dış güçlerin uygulayacağı yaptırımlara bağlı değildir. Her ülkenin kendisine göre bir dış güçleri vardır. Önemli olan şey, o ülkenin dış güçlere karşı nasıl bir politika yürüttüğüdür.

Yorumlar (0)