Rahip Brunson kararı sonrası dolar kuru son durum. Dolar düştü mü?

12 Ekim Cuma günü yani bugün saat 09.30'da başlayacak olan Rahip Brunson davası tüm dünya tarafından merakla takip ediliyor. Peki Rahip Brunson davası kararı sonrası dolar kuru nasıl etkilenir. Dolar düştü mü? Brunson kararının açıklanmasının ardından Dolar kaç tl oldu? Düşmesi beklenen dolar bakın nasıl bir hareket izledi... İşte dolarda son durum..

EKONOMİ 12.10.2018, 17:45 12.10.2018, 18:01
Rahip Brunson kararı sonrası dolar kuru son durum. Dolar düştü mü?

12 Ekim Cuma günü yani bugün saat 09.30'da başlayan Rahip Brunson davası tüm dünya tarafından merakla takip ediliyordu. Peki Rahip Brunson davası dolar kurunu nasıl etkiledi? Dolar düştü mü?

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis istemiyle yargılanan ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson’un duruşmasında mahkeme, kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, Brunson’ın tahliyesine karar vererek, yurt dışına çıkış yasağını da kaldırdı. Mahkeme heyeti, ayrıca Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası da verdi.

Türkiye'de dünyada kamuoyu şu an gerçekleşmekte olan Rahip Brunson davasına kilitlenmiş durumda. 4. duruşması gerçekleştirilen Papaz-Rahip Brunson davasında çıkacak sonuç için gözler İzmir'de. Vatandaşlar davanın sonunda ekonominin nasıl etkileneceğini merak ediyor. Rahip Brunson davası dolar kurunu nasıl etkileyecek? ve dolar düştü mü? soruları en çok araştırılan konuların başında geliyor. 

25 Temmuz'da cezası ev hapsine çevrilen Rahip Brunson'un 4. duruşması,  Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda yapılacak. Duruşmada, aralarında gizli tanıkların da bulunduğu kişilerin dinleneceği öğrenildi. Avukat İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin ev hapsi kararının kaldırılmasını beklediklerini ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri yaptığı açıklamada, Rahip Brunson'un serbest bırakılması halinde uygulanan yaptırımların hafifletileceğini söylemişti. Peki şu an dolar kaç lira? Dolar düştü mü? Dün akşam saatlerinde Brunson'ın serbest kalacağına dair haberlerin basında yer almasının ardından ekonomi de hareketlendi. Türk lirası, dolar karşısında hızla değer kazanmaya başlarken dolar da dakikalar içerisinde düşüşe geçti.

DOLAR VE EURO'DA SON DURUM

Rahip Brunson'un serbest bırakılmasının hemen öncesinde 5.80'li rakamlara kadar inen dolar kuru kararın açıklanmasının ardından son durum.

Saat 16:35 itibarı ile dövizdeki durum:

Dolar Kuru : 5.88

Euro : 6.82

Saat 16:47 itibarı ile dövizdeki durum:

Dolar Kuru : 5.96

Euro : 6.89

Saat 17:15 itibarı ile dövizdeki durum:

Dolar Kuru : 5.9270

Euro : 6.8477

Dolar kuruyla birlikte altın fiyatlarında da bir gerileme göze çarparken, BIST 100 Endeksinde önceki günün kapanış seviyesine göre bir artış gözlemleniyor. Dolar kuru hareketliliğini sürdürerek 6 bandına yaklaşsa da dün sabah itibarıyla düşüşe geçmiş durumda. 

PAPAZ-RAHİP BRUNSON DAVASI

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla 9 Aralık 2016'da tutuklanan ABD'li rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı ifade edildi. Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edildi.

Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki, "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız" mesajı da dosyaya eklendi. Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edildi.

Mahkeme, 25 Temmuz 2018 tarihinde dosya üzerinde yaptığı incelemede, Brunson'ın tutukluluğunu ev hapsine çevirerek, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Ev hapsinin kaldırılması için İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru reddedildi, üst mahkeme olarak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen dosya için ikinci kez ret kararı çıktı. Yerel mahkemenin itirazları reddetmesinden sonra Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, bu kez de kısa süre önce bireysel başvuru hakkını kullanıp Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

RAHİP BRUNSON DURUŞMA İÇİN MAHKEME SALONUNA GÖTÜRÜLDÜ! İŞTE DETAYLI BİLGİLER...

Yorumlar (0)