banner123

Polislere 3600 ek gösterge müjdesi! Kimler yararlanacak? 3600 ek gösterge yasası son durum

Süleyman Soylu'dan Polislere 3600 ek gösterge müjdesi geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Polislerle ilgili biz 3600 konusunda söz verdik, bunu yerine getireceğiz. Bu sözün arkasındayız." dedi. Peki, 3600 ek gösterge yasasında son durum ne? Kimler ek göstergeden yararlanacak?

EKONOMİ 15.11.2018, 20:55 15.11.2018, 21:46 M. Fatih DEMİR
Polislere 3600 ek gösterge müjdesi! Kimler yararlanacak? 3600 ek gösterge yasası son durum

Son dakika 3600 Ek Gösterge Müjdesi... Süleyman Soylu'dan Polislere 3600 ek gösterge müjdesi geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Polislerle ilgili biz 3600 konusunda söz verdik, bunu yerine getireceğiz. Bu sözün arkasındayız." dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığı'nın bütçesi görüşülüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, komisyona katılarak, bakanlığı ve bağlı bulunan kuruluşlara ilişkin sunum yaptı. 

3600 ek göstergenin ne zaman yasalaşacağı milyonlarca memur tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Yüz binlerce memuru ilgilendiren düzenlemenin ne zaman TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe gireceği merak ediliyor. Peki, 3600 ek gösterge yasasında son durum ne? Kimler ek göstergeden yararlanacak?

BAKAN SOYLU MÜJDEYİ VERDİ

İçişleri Bakanı Soylu, "Polislerle ilgili biz 3600 konusunda söz verdik, bunu yerine getireceğiz. Bu sözün arkasındayız." dedi

KİMLER EK GÖSTERGEDEN YARARLANACAK?

3600 ek gösterge hususunda Çalışma Bakanlığı tarafından bir çalışma yürütülüyor. Hazırlanan taslakta daha önce ifade edilen polis, hemşire, din görevlisi memurların yanında kamuda idareci olarak çalışanlar da yer aldı. Bu taslağa göre şube müdürleri, daire başkanları, il müdürleri, bölge müdürleri, üniversite genel sekreterleri, üniversite genel sekreter yardımcıları da ek gösterge artışından yararlanacak. Taslak metne giren idarecilere belediyeler ve bağlı şirketlerdeki yöneticiler de girdi. Buna göre belediyelerde ve bağlı şirketlerde görev yapan daire başkanlarının da ek gösterge artışından faydalanması planlanıyor. Ek gösterge artışı gerçekleştiği zaman bu memurların kendileriyle birlikte emeklileri de yararlanacak. Böylece uygulama mevcut emekliler için de geçerli olacak.

KİM NE KADAR ALACAK?

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı zam ya da maaş miktarı aynı olmuyor. Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

İKRAMİYELER DE ARTACAK MI?

Kıdem ve dereceye göre değişmesine rağmen ortalama olarak polislerde emekli maaşı 530 lira ikramiye ise 17 bin 100 lira artacak. Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin lirayı geçecek. Ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı geçecek.

NE ZAMAN YASALAŞACAK?

3600 ek göstergenin ne zaman yasalaşacağı konusunda bir bilgi yok. Konuya dair detaylar geldikçe haberlerimizden paylaşacağız. Öte yandan geçtiğimiz günlerde AA Editör Masası’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3600 ek göstergeyle ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir açıklamalarının olacağını söyledi.

Yorumlar (1)
Sebahattin huner 9 ay önce
Ek gostergeyi falan tapacaklari yok aslindada secim muhabbetine yapabilirler.ama yinede guvenilmez taseronda ne soz verildi ne yapildi onun icin vaadler hepsi soz olarak kaliyor kopruyu gectilermi unutup gidiyorlar