banner123

Petrol fiyatlarında çok kötü haber

Petrol fiyatlarında son durum... Petrol fiyatları artacak mı? Petrol fiyatlarının dolar'ın düşmeye başlamasıyla azalacağını düşünenlere kötü haber!.. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) fiyatların düşmesini önlemek için petrol üretimini gelecek yıl günde 1.4 milyon varil azaltma tasarısını ele alıyor.

EKONOMİ 14.11.2018, 15:42 Bilal Demir
Petrol fiyatlarında çok kötü haber

Petrol fiyatları artacak mı? Petrol fiyatlarının dolar'ın düşmeye başlamasıyla azalacağını düşünenlere kötü haber!.. OPEC ülkeleri 6 Aralık’taki toplantıda gelecek yılın petrol üretim politikasını belirleyecek.

Üç kaynağın verdiği bilgiye göre Pazar günü Abu Dhabi’de bir araya gelen Suudi Arabistan, Rusya ve diğer ülkelerin petrol bakanları petrol arzının günde 1.4 milyon varile kadar azaltılmasının da arasında bulunduğu seçenekleri ele aldı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, “Üretimin günde 1.4 milyon varil azaltılması, bunun üzerinde ya da altında azaltılmasından daha makul” dedi.

Ancak üretimi 1.4 milyon varil azaltma seçeneğinin karara bağlanabilmesi için İran ve Rusya’nın da desteğinin sağlanması gerekiyor. Bir kaynak zaten ABD’nin yaptırımları nedeniyle petrol ihracatı azalan İran’ın yeni bir üretim hedefi belirlenmesini istemediğini belirtiyorlar.

OPEC, Rusya ve diğer üye olmayan ülkelerin de katılımıyla Ocak 2017’de petrol üretiminde kısıntıya gitti. Ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın petrol fiyatlarının düşürülmesini talep etmesinin ardından üretimi Haziran ayında kısmen artırdı.

Yorumlar (0)