Otomobil devi Volkswagen Manisa'da fabrika kurma kararını erteledi

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'de yer alan habere göre, Alman devi Volkswagen'in Türkiye'de fabrika kurma kararını ertelediği kaydedildi. Habere göre, şirketin 'Barış Pınarı Harekatı' durumundan kaynaklı olarak şirketin imaj kaybı yaşamaktan çekindiğine değindi. Harekatın durumu değiştirdiği "Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedildi.

EKONOMİ 15.10.2019, 10:26 15.10.2019, 14:55
Otomobil devi Volkswagen Manisa'da fabrika kurma kararını erteledi

Alman ekonomi gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye'de fabrika kurmaya hazırlanan Alman devi Volkswagen'in bu kararı ertelediği kaydedildi. Firmanın' Barış Pınarı Harekatı' nedeniyle imaj kaybından çekindiğine değinildi. Alman otomotiv devi VW, yeni fabrikasını Türkiye'de kurma kararını ertelediği yönünde çıkan haberleri teyit etti.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Volkswagen’ın Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını ertelediğini duyurdu. Gazetenin haberinde şirketin imaj kaybından çekindiği kaydedildi. 

Almanya'nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, otomotiv devi Volkswagen'ın (VW) yeni fabrikasını Türkiye'de kurma kararını Suriye'de yürütülen askeri operasyon nedeniyle ertelediğini duyurdu. Gazetenin, şirketin yönetim kurulu ve teftiş kurulundan kaynaklara dayandırdığı haberde, daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye'nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ve "Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedildi.

İMAJ KAYBINDAN ÇEKİNİYOR

Gazete, yeni fabrika için bir milyar euroyu aşkın yatırım planlayan şirketin, koşulların kestirilememesinden ve imaj kaybından çekindiği değerlendirmesinde bulundu. Şirket sözcüsü, Handelsblatt'a yaptığı açıklamada, yeni fabrikanın yeri ile ilgili kararın nihai aşamada olduğunu belirterek "durumu endişeyle izlediklerini” kaydetti.

Gazete, ekonomik açıdan Passat ve Superb modellerinin üretimi için Türkiye'de karar kılındığını ve şirketin bu karardan dönmek istemediğini de kaydetti. Handelsblatt'a konuşan kaynaklar, dolayısıyla fabrika için yer seçiminde değişiklik beklemediklerini belirtti.

HABERİ DOĞRULADI

Alman otomotiv devi Volkswagen (VW), yeni fabrikasını Türkiye'de kurma kararını ertelediğine dair Handelsblatt gazetesinde yer alan haberi doğruladı. VW sözcüsü, "Türkiye'deki yeni fabrikayla ilgili kararın şirket yönetim kurulu tarafından ertelendiğini” açıkladı. Sözcü, mevcut durumun şirket tarafından titizlikle takip edildiğini belirterek, şirketin mevcut gelişmeleri endişeyle izlediğini kaydetti.

Yorumlar (0)