18 Mayıs 2015 Pazartesi 09:55
Otodaki potansiyel gidilmemiş köy gibi!
Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) yönetim kurulu, “İstanbul Autoshow 2015” fuarı öncesinde Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) yönetimiyle biraraya geldi. Otomotiv pazarındaki son gelişmeleri ve yaklaşan fuarı değerlendiren ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, artık yılda “1 milyon adet satış” söylemini bırakmak gerektiğini, pazarın yıllık potansiyelinin daha fazla olduğunu hatırlatarak, “Burada gidilmemiş bir köy var” ifadesini kullandı.

Yılın ilk 6 ayında otomotiv pazarının öngörülebilir olduğunu, tüketicilerin alımlarını seçim öncesinde gerçekleştirmeyi tercih ettiklerini dile getiren Bayraktar, “Eğer seçimler sonrası FED faiz artırmaz, siyasi istikrar devam ederse ikinci yarı da pozitif geçebilir. Yıl sonuna 900-950 bin arasında bir pazar tahmin ediyoruz” diye konuştu. “1 milyon adetlik pazar” söyleminin geride bırakılması gerektiğine de değinen Bayraktar, şöyle devam etti:

2 milyona ulaşır
“Türkiye’de 1.000 kişiye düşen araç sayısını 170 civarında ve bu rakam benzer ülkelerin çok altında. Bu rakam Batı Avrupa’da 650, Doğu Avrupa’da 350, Kore’de bu 400, Japonya’da 800, ABD’de ise 1.000’in üzerinde. Türkiye’nin 1.000 kişiye düşen araç sahipliğinde potansiyeli 600 civarında. Burada gidilmemiş bir köy var. Ekonomi her yıl yüzde 5-6 büyümeye devam etsin 5 yıla kalmaz pazar 2 milyona ulaşır.”
ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce de, “Otomotiv pazarı son 5 yıl içinde 800-900 binli rakamlarda sıkıştı. Belli ki bu yukarı yönlü kırılacak. Pazarı daha fazla bu rakamlarda tutmak mümkün değil. Türkiye’nin potansiyeli ile yukarı yönlü bir hareket olacak. Türkiye’nin otomotiv pazarı artık kabına sığmıyor” diye konuştu.

Avrupa cazip
Mustafa Bayraktar, Türkiye’deki otomotiv firmalarının bu yıl araç bulma sıkıntıları yaşadığına ilişkin de şunları söyledi:
“Önceki yıllarda Avrupa’daki ekonomik sıkıntı yüzünden Otomobil üreticileri Türkiye pazarına daha fazla araç sürdü. Üretici ne kadar sevk ederse, o kadar araç satarsınız. Bu yıl göreceli olarak Avrupa krizden kurtuluyor. Üreticilerionun için bu yıl Türkiye’ye çok fazla araç sevk etmek istemiyor. Çünkü Avrupa pazarı daha karlı” dedi.

‘Harikalar Diyarı’ olumlu etki yapacak

Bu yıl “Harikalar Diyarı” konseptiyle açılacak İstanbul Autoshow fuarının, Türkiye ve otomotiv sektörünün itibarına katkı sağlayacağını belirten ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, otomotiv pazarının önceki yıllara göre iyi gitmesinin fuara, fuarın da pazara pozitif etki edeceğini söyledi.

Bayraktar, “Stratejik bir karar alarak fuarı bahar aylarına, Cenevre’den sonraya aldık. Bunun avantajlarını yaşayacağımızı düşünüyoruz. Kasımdaki fuar, Frankfurt’un gölgesinde kalıyordu. Fuarımız uluslararası niteliğini reel anlamda kazanmaya emin adımlarla ilerliyor. Fuara dünyadan CEO’lar katılacak, yaklaşık 50 yabancı gazeteciyi ağırlayacağımızı öngörüyoruz” dedi.
Kadınlara ücretsiz

Fuarda yaklaşık 50 model ilk kez tanıtılırken, bunların 27’si fuarla birlikte satışa sunulacak. İki yeni model de dünyada ilk kez İstanbul’da tanıtılacak.

22-31 Mayıs tarihleri arasında halka açık olacak İstanbul Autoshow, hafta içi 12:00-21:00, hafta sonu 11:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Bilet fiyatları hafta içi 10 lira, hafta sonu ise 20 TL olacak. Hafta içi kadın, çocuk ve tüm öğrencilere ücretsiz olacak fuar, hafta sonunda ise 0-12 yaş arası çocuklara ücretsiz, öğrenciler için 5 lira, kadınlar için yüzde 50 indirimli.

Mustang efsanesi yakında geliyor

Dünyada bugüne kadar 9 milyon adetten fazla satılan ve 50 yılda Ford’un efsanesi haline gelen Mustang, nihayet Türkiye’de de resmen satışa sunulacak. Avrupa ve Türkiye’den toplamda 2 bin 600’ü aşkın sipariş alarak rekor kıran yeni Mustang, Autoshow Fuarı’nda gösterildikten sonra, ülkemizde bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulacak.

Mustang, Ford’un ileri teknoloji unsurlarının yanı sıra birinci sınıf performans özelliklerini de barındırıyor. “Fastback” ve “Convertible” gövde seçeneklerinde satılacak olan Mustang’te, 2.3 lt EcoBoost (317 PS) ve 5.0 lt V8 (421 PS) motorlar alternatifleri yer alacak. Mustang’in sürüş zevkini artıran unsurlar da, donanımlar arasında yer alacak. “Normal”, “Sport+”, “Pist” ve “Kar/Islak” olarak 4 ayrı Moda sahip “Seçilebilir Sürüş Modu” (Selectable Drive Mode) sayesinde araç, her çeşit yol koşuluna mükemmel uyum sağlıyor.

16 bin KIa satıp 15 bin araç alacak

Anadolu Grubu bünyesindeki Çelik Motor, Sorento başta olmak üzere satışa sunacağı yenilenen modellerle bu yıl 16 bin adetlik satışa ulaşmayı hedeflerken, bünyesindeki Garenta ve Çelik Motor Filo şirketlerini güçlendirmek amacıyla 15 bin adede yakın araç yatırımı yapmayı hedefliyor.

Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, bu yıl özellikle yeni Sorento’nun yanı sıra yenilenen modellerinin, Kia satışlarına olumlu yansıyacağını belirterek, bu yılı 16 binin üzerinde bir satış adediyle kapatmayı hedeflediklerini söyledi. Sorento’nun Türkiye pazarına özel olarak 2.0 litre dizel motorla donatılması konusunda büyük çaba harcadıklarını kaydeden Koçak, “Şimdiden büyük ilgi gördüğünü söyleyebilirim. İlk partinin tamamını şimdiden tükettik. Yıllık hedefimiz 500 adet civarında. Ancak bunun da üstünde bir rakama çıkacağımı, aylık 100 adede ulaşabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Cirosu artacak
Bünyesinde Kia’nın yanı sıra Çelik Motor Filo, Garenta ve ikinciyeni.com markalarını da bulunduran Çelik Motor, 2015’te bu alanlarda da büyümeyi öngörüyor.
2015’te günlük ve filo kiralama şirketleri için, yenilemelerle birlikte yaklaşık 15 bin araç alımı gerçekleştirmeyi planladıklarını söyleyen Koçak, “Garenta, kurulalı henüz bir yıl olmasına rağmen hızlı büyüyor. Filosunda 3 bin 500 araç var. Yüksek sezonda 5 bin 500’e çıkacak” dedi. Çelik Motor Filo’da da genişlemenin söz konusu olduğunu anlatan Koçak, “19 bin aracımız var. Yıl sonunda bu sayının 21 bin civarında olmasını öngörüyoruz” diye konuştu.
Online 2. el araç açık artırma platformu “ikinciyeni.com”da, 2015’te 11 bin araç satışı öngördüklerini vurgulayan Koçak, Çelik Motor’un tüm markalarla birlikte toplam cirosunda, bu yıl yüzde 30-40 artış planladıklarını da sözlerine ekledi.

Tek donanım kabarık liste...

Yeni Sorento, 185 HP’lik 2.0 litre dizel motor ve otomatik vites kutusu, dört tekerlekten çekişli olarak Türkiye’de 199 bin 900 TL’den satışa sunuldu. Tek donanım paketiyle satılan Sorento’da, hayli yüklü bir donanım listesi bulunuyor.
Sorento, tamamen yeni ön görünüme sahip. LED teknolojili gündüz farları ve arka stop lambaları dinamik bir görüntü katarken, aracın profili, hayli şık.

Soğutmalı koltuklar
7 koltuklu Sorento’da iç mekan genişliği korunmuş. Şık, sade tasarımlı gösterge paneli ve orta konsol dikkat çekiyor. Aracın ikinci sıra koltukları 270 mm öne veya arkaya kaydırılabiliyor. Ön ve arka koltuklarda ısıtma, ön koltuklarda “soğutma” da bulunuyor. Panoramik sunroof ise ferahlığı artırıyor.
Araçta geri görüş kamerası ve müzik-eğlence sisteminin kontrol edilebildiği LCD ekran, önünde 3 sn durulduğunda anahtarı algılayıp kendiliğinden açılan “Akıllı Bagaj Kapağı”, paralel ve dikey park yapabilen “Akıllı Park” sistemi, Akıllı Hız Sabitleyici, önde çift bölgeli otomatik ve arkada manuel klima, Yokuş Kalkış Desteği’nin yanı sıra bir dolu güvenlik ve konfor donanımı da mevcut.

6 Serisi yenilenip geldi

BMW’nin 6 Serisi ailesi üyeleri Coupe, Cabrio ve Gran Coupe modelleri, yenilenen tasarım detayları ve donanım iyileştirmeleriyle Türkiye’de satışa sunuldu. 640d xDrive seçeneğiyle satışa sunulan 6 Serisi ailesi, 208 bin euro’dan başlayan fiyatlara satılıyor.
Yenilenen tamponları, genişletilmiş hava girişleri ve egzoz çıkışlarıyla farklılaştırılmış 6 Sirisi’nde, iç mekanda da bazı iyileştirmeler yapılmış. Yeni nesil Adaptif LED farların da konulduğu araçta, otomatik vitües kutusuyla eşleştirilmiş 313 beygirlik motorla birlikte “xDrive”, tüm kasa tiplerinde standart olarak sunuluyor.

Ibiza’ya avantajlı paket

Seat’ın beğenilen modellerinden Ibiza, iki yeni donanım seçeneğine kavuştu. 5 kapılı HB ve ST versiyonlarına eklenen “Reference Plus” ve “Style Plus” donanım paketleri, fiyat avantajlarıyla öne çıkıyor.
Paketlerin, ilki mevcut “Reference” donanım seçeneğine eklenen “Reference Plus” paketi. 5 kapılı Ibiza’nın Reference donanımlarına eklenen bu pakette, elektrikli arka camlar, 15 inç alüminyum jantlar, 2 ek hoparlör ve parçalı katlanabilir arka koltuklar bulunuyor. Ibiza 5 kapı Style ve Ibiza ST Style versiyonlarına ek olarak alınabilen “Style Plus” pakette ise bluetooth, arka park sensörü, sürücü koltuğu altı saklama gözü ve ön kol dayama özelliklerini içeriyor.

kafa karıştıran Camaro

Chevrolet, spor otomobili Camaro’nun yenilenen versiyonunu, uzun süren bekleyiş ve bir dolu “ipucu” sonrasında Detroit’in “Belle Isle Park” kompleksinde tanıttı. General Motors merkezinin bile rahatlıkla görülebildiği bir yerde yapılan tanıtımdan önce, aracın haber kanallarında boy göstermesi ise hayli ilginç oldu. Ön ve arka tasarımında değişim gösteren Camaro, genel çizgileri açısından bir önceki modele benzerlikleriyle dikkat çekiyor. 6 motor ve vites kutusu seçeneğiyle sunulan Camaro’da 6.2 lt 455 HP’lik V8 de var, dört silindirli 2.0 lt turbo da. Aracın içinde, 24 farklı renk seçeneği olan bir aydınlatma sistemi de kullanılmış.

 LEVENT KÖPRÜLÜ - OTOKOLİK
Son Güncelleme: 18.05.2015 09:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.