Ödemiş’ten Avrupa’ya 700 Ton Kestane İhraç Edildi

2 Milyon TL'lik Yatırım Yaparak 110 Kişiye İş İmkanı Sağlayan Burkon Gıda, Sezon Boyu Ödemiş’te 700 Ton Kestane İşleyerek Avrupa’ya İhraç Etti.

EKONOMİ 04.02.2015, 15:32 18.02.2015, 22:59
Ödemiş’ten Avrupa’ya 700 Ton Kestane İhraç Edildi
İzmir’in Ödemiş ilçesinde patates, incir ve zeytin gibi tarımsal ürünlerin yanında son dönemde kestane üretiminin de yaygınlaşması, ihracata da katkı sağladı. Ödemiş’ten Avrupa’ya sadece bir firmadan 700 ton kestane ihraç edildi.

2001 yılından bu yana Bursa’da faaliyet gösteren Burkon Gıda Ltd. Şti., 2014 yılında kestane sezonu öncesi Ödemiş’in Beyazıtlar Mahallesi’nde işleme tesisi kurdu. 2 milyon TL’lik yatırım yaparak 110 kişiye iş imkanı sağlayan Burkon Gıda, sezon boyu Ödemiş’te 700 ton kestane işleyerek Avrupa’ya ihraç etti. Firma sahibi Halil Ekici, önümüzdeki süreçte Ödemiş’e 10 milyon TL’lik yatırım yapmak için projelerinin hazır olduğunu belirtti. Firmalarının Türkiye’de tek olduğunu, Avrupa’da en büyük iki firma ile çalıştıklarını kaydeden Ekici, Avrupa’dan iki firmanın kendileri aracılığı ile Ödemiş’e yatırım yapmak istediklerini ifade etti.

Ödemiş’teki kestane potansiyelini değerlendiren Halil Ekici; "15 yıldır Ödemiş’ten ham madde alıyor, ticaret yapıyordum. Yöredeki yaylalarda bol kestane üretimini öğrenince Ödemiş’e bir tesis kurmak istedim. Dönemin Ödemiş Kaymakamı Abdullah Dölek bize bu konuda yardımcı oldu. Sektörde soyulmuş kestane açığı görünce bu işe yöneldim ve Ödemiş’e yatırım yapmamızın da sebeplerinden biri de bu oldu.”

ÖDEMİŞ’TEN FRANSA VE İTALYA’YA İHRAÇ
2014 sezonunda Ödemiş’ten ağırlıklı olarak Fransa ve İtalya’ya ürün ihraç ettiklerini anlatan Ekici, "Türkiye’de tek olan makinelerimizde kestaneler önce ayrıştırılıyor. Temizlenip kalibresi yapılıyor. Daha sonra fırınlama oluyor, soyuluyor, ince kabuğundan ayrıştırılıyor ve paketlemeye geçiliyor. Oradan da dondurulma işlemi yapılıyor. Ödemiş’ten yurt dışına gönderdiğimiz tüm ürün dondurulmuş ürünlerimizdir. Firma olarak ’Hasat’ diye ikinci bir ismimizde var bu isim ile de ürünlerimiz ihraç oluyor.” dedi.

TÜRKİYE 2013’TE 4. SIRADAYDI ŞİMDİ 2. SIRADA
2013 yılında Türkiye’nin dünyada kestane üretiminde 4. sıradayken bu yıl 2. sıraya yükseldiğini kaydeden Ekici, "Piyasalar çok hızlı ve hareketliliğini korudu. Bugün ham madde dediğimiz kabuklu kestanenin toptan kilogram fiyatı 8 TL ile 15 TL arasında satıldı. Bu rakamlar gerçekten ciddi rakamlar. Avrupa’nın talebi çok fazla. Biz firma olarak sezon boyu ürünün verimliliğine endeksli olarak 700 ton ürün işlerken, Avrupa 10 bin ton ürün istiyor. Arada uçurum var. Keşke ürün olsa biz de Avrupa’nın bu isteğini karşılayabilsek. Biz burayı 3 ay içerisinde bu hale getirdik. Avrupa’nın en büyük iki firması bizimle çalışmak ve burada yatırım yapmak istiyor. Ek ilave makineleri Avrupa’dan Ödemiş’e göndermek istiyor.” diye konuştu.
Yorumlar (0)
29°
açık