14 Eylül 2015 Pazartesi 10:30
“MOBBİNG MAĞDURLARI SİGORTALANIYOR !”
KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

-Ben, Safiye ÖZTÜRK. İzmir Mobbing ve Bullying ile Mücadele Derneği'nin Kurucu Başkanıyım, halen Başkanlığını sürdürmekteyim.Yine, Mobbing Uzmanı ve Danışmanı, aynı zamanda Mobbing ve Bullying olgusu hakkında Türkiye'nin ilk ve tek köşe yazarıyım.

DERNEĞİNİZİN FAALİYETLERİ NELER BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

-Öncelikle Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ve bütün üyelerimiz gerek Derneğimiz Tüzüğüne esas teşkil eden konulara, gerekse de Derneğimizin amaçları, hedefleri ve geleceği hakkında mücadeleye gönül vermiş, kararlı ve inançlı bir takım olduğumuzu belirtmek isterim.

Derneğimiz, Mobbing olgusu, Bullying olgusu, her yaştaki Kadına yönelik her türlü şiddet ve baskı ile her yaştaki çocuğa yönelik her türlü şiddet ve baskı konularında faaliyet göstermektedir.

DERNEĞE MOBBİNG’E MARUZ BIRAKILDIĞI İÇİN BAŞVURU YAPAN KİŞİ İÇİN NE GİBİ İŞLEMLER YAPIYORSUNUZ?

-Derneğimize Mobbing’e maruz kaldığı iddiasıyla gelen kişinin bu iddiası değerlendirmeye alınıyor. Dikkat ederseniz, “Mobbing iddiası” şeklinde bir ifade kullandım. Bizler, Derneğimize ben Mobbing’e maruz kalıyorum şeklinde başvuru yapan kişinin, işyerinde Mobbing’e maruz bırakıldığını kabul etmiyor, böyle bir tanı koymuyoruz. Öncelikle, Derneğimize işyerinde Mobbing’e maruz kaldığını beyan ederek başvuru yapan bir kişinin bu başvurusunu bir “İddia” olarak kabul ediyoruz. Ben ve takım arkadaşlarım bu “İddia”’nın gerçekliğini anlamaya, doğrulamaya, delillendirmeye çalışarak, Mobbing’e maruz bırakılmıştır tanısı koymaya çalışıyoruz.

Eğer başvuru yapan kişinin iddiası bizim tanımız sonucu işyerinde Mobbing’e maruz bırakıldığı yönünde ise, kişiye Derneğimiz adına sunabileceğimiz hizmetlerden bahsediyoruz, danışmanlık hizmeti, hukuki süreç, psikolojik destek ve idari, iş, işlem ve eylemler…vb. Sonrasında ise, başvuru yapan kişinin tercihine göre süreci yürütmeye başlıyoruz. Velev ki, başvuru yapan kişi hukuki süreci tercih etti diyelim. Bu durumda, Derneğimiz bünyesinde bulunan ve Mahkemeler, Danıştay Başkanlığı ve Yargıtay Başkanlığı tarafından bu konuda verilmiş olan 2010-2011-2012-2013 ve 2014 yıllarına ait tüm yargı kararları ışığında Dernek Başkan Yardımcım, takım arkadaşımla birlikte tercihte bulunan kişiye bu hizmeti sağlıyoruz.


İŞYERİNDE MOBBİNG'E MARUZ BIRAKILAN KİŞİLER İÇİN MÜCADELE SÜRECİ AĞIR BİR MALİYETE SEBEP OLUYOR MU?

-Tabi ki oluyor. Bu konuyu size üç bölümde aktarmak isterim. Birincisi, kişinin Mobbing'e maruz bırakıldığı süreç, ikincisi kişinin Mobbing'e maruz bırakıldığı şüphesinden sonraki süreç, üçüncüsü ise, kişinin Mobbing'e maruz bırakılma sürecini mücadele noktasında hukuka taşımasıdır.

Birinci aşamada kişi, işyerinde Mobbing'e maruz bırakılma aşamasındadır. Bu aşama kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, maruz bırakılan kişi için adeta bir yıkım sürecidir. Bu yıkım süreci, genellikle iletişimin sekteye uğratılması boyutuyla ele alınmalıdır. Çünkü, bu süreçte kişinin tüm iletişimi kesilir, bitme noktasına gelir. Yani, kişi işyerinde, ailesi, arkadaşları, çevresindekiler ile iletişim kuramaz, çaba gösteremez. Bu sırada kişi, kendine kendini ispatlama peşindedir. Yani, nasıl bir insan olduğu, neden bunları yaşadığı, nerede yanlış yaptığı, yaşadıklarının bir ceza olup olmadığı, konusunda artık emin değildir. Bu süreçte kişi, gereksiz harcamalar yapmakta, gereksiz yere borçlanmakta, gereksiz alış-verişler yapmaktadır. Hatta bu süreç kişileri kredi kartı mağduriyeti, ağır borç yükü altına sokmaktadır. Çünkü, kişinin psikolojik durumu neyi, neden, nasıl ve niçin yaptığını anlamdıracak kadar sağlıklı değildir.

İkinci aşama, kişinin bir şekilde, işyerinde maruz bırakıldığı bu süreci anlamdırmaya başlaması ile gelişir. Bu durum genellikle internet-sosyal paylaşım siteleri vasıtasıyla olmaktadır. Kişide bir şüphe uyanır. Bu şüphenin peşine düşer, maruz bırakıldığı süreci kendine tanımlamaya başlar. İşte bu nokta, genellikle kişinin harekete geçtiği nokta olabilmektedir. Bazı kişiler, öğrense de harekete geçmek istenci yoksa bu süreci kesebilirler.

Kişi bu aşamada harekete geçmişse, maliyette başlamış demektir. Çünkü bu aşamada bazı eylemleri yerine getirmesi gerekir. Yani, bu konuda bir avukata danışması, kendisine yardımcı olacak bir danışman vasıtasıyla bu süreci ortaya çıkarmaya çalışması, bu kişilere emekleri karşılığı verilecek ücretle eşdeğerdir. Sadece bununla da kalmaz, kırtasiye masrafı, yol masrafı, ve diğer masraflar. Tüm bu masraflar alt alta topladığınızda “koca bir dağ” olur. Ayrıca, kişi bazen fiziksel, biyolojik ve psikolojik sağlığı için de harcama yapmak zorunda kalır. Zaten bozuk olan ekonomik dengesi, daha da kötüleşir. Hatta bazı Mobbing vakalarında, dava yolu ile maruz bırakandan alınan tazminat bırakın bu sürece maruz bırakılan kişinin manevi zararına bir bedel olmasını, bu davayı kazanmak için yaptığı masrafı dahi karşılamaz.

Üçüncü aşama ise, kişinin işyerinde maruz bırakıldığı bu süreci mücadele kapsamında hukuka taşımasıdır. Bu süreçte, kişi için ciddi bir maliyete katlanmak demektir. Avukatlık ücreti, dava dilekçesi için yapılan masraflar, davayı açma aşamasındaki harç masrafları, yol masrafları, kırtasiye masrafları, bazen bilim çevrelerinden alınan bu konudaki görüşlere ödenen ücretler ve diğer masraflar.

Kişi, o kadar çok masraf yapar ki. Bazen tüm bu masrafları karşılamak için 3.kişilerden borç alır, kredi çeker. Sonuç, ya davayı kazanamaz, ki bu kişi için tükenmek demektir, ya da kazanılan dava sonrası hükmedilen tazminat ne bu borçları kapatmaya, ne de yaşadıklarını hafifletmeye yeter.

BU AŞAMDA DERNEK OLARAK SİZİN ÇÖZÜM ÖNERİNİZ NEDİR?


-Bu aşamada Dernek olarak bizim çözüm önerimiz, tüm çalışanların Mobbing ile mücadele kapsamında sigortalanmasıdır.

Dernek olarak, tüm çalışanların Mobbing ile mücadele kapsamında sigortalanması hususunda bir projemiz vardır. Bu Proje ile ilgili olarak sigorta şirketleri temaslarımız devam etmektedir. Amaçlarımızdan biri de Türkiye'de sigortacıklık alanında faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin ürün yelpazesinde, böyle bir ürünün yer almasını sağlamaktır.

MOBBİNG MAĞDURİYETLERİ İÇİN GELİŞTİRİLEN BU ÜRÜN, KİŞİLER İÇİN MADDİ KÜLFETİ ORTADAN KALDIRACAK MI?

-Tabi ki, bu konu geliştrilen ürünün içeriği ile alakalıdır. Yani, ilgili sigorta şirketi tercihen bu maddi külfetin bir kısmını karşılamakta isteyebilir.

Ancak, bu maddi külfetin tamamını karşılamaya yönelik olarak geliştirilen bir ürün, böyle bir ürün geliştirmek mümkündür, hem ilgili sigorta şirketi hem de mağdur için iyi kazamın meydana getirecektir.
Ayrıca, bu ürüne sendikalar bazında da destek verilmesi, işyeri çalışanının sendikası ile arasındaki bağı güçlendirecektir. İşverenleri de rahatlatacaktır.

AYRICA, EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR HUSUS VAR MIDIR? 

-Bu röportaj sayesinde, fikren derneğimize ait olan, tüm çalışanların Mobbing ile mücadele kapsamında sigortalanması projemizi değerli gazeteniz aracılığıyla gerek kamuoyu gerekse de ilgilileri ile paylaşma, tanıtma, ifade etme olanağı bulduk. Ben gerek kendi gerekse de takım arkadaşlarım adına bizimle bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim.
 
Son Güncelleme: 14.09.2015 10:34
Anahtar Kelimeler:
IzmirEkonomi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.