Milyonlarca emekli maaşı yatmadı. Emekli maaşları yattı mı? Maaşlar ne zaman yatacak?

Bayram öncesi milyonlarca emeklinin maaşı yatmadı. Kurban Bayramı öncesinde maaşlarını çekmek için bugün (Pazartesi) bankalara giden milyonlarca emekli eli boş döndü. Bağkur emekli maaşları yattı mı? Eski SSK emeklilerinin bir bölümü ile eski Bağ-Kur emeklilerinin büyük bölümü bayrama parasız girdi. Dul ve yetim aylığı alan milyonlarca vatandaşa da bayram öncesi aylık ödemesi yapılmadı. Peki emekli maaşları ne zaman yatacak? SGK'dan yatmayan emekli maaşlarıyla ilgili açıklama geldi.

EKONOMİ 20.08.2018, 14:50 21.08.2018, 15:12
Milyonlarca emekli maaşı yatmadı. Emekli maaşları yattı mı? Maaşlar ne zaman yatacak?

Geçmiş yıllarda emekli aylıklarıyla memur maaşları genellikle bayramlardan önce ödenirken bu bayram emeklilerin önemli bir kısmı adeta maaş şoku yaşadı. Sosyal Güvenlik Kurumu, 15 Ağustos'ta yaptığı açıklamada emekli aylıkları ödemelerinin öne alınacağını duyurdu. SGK açıklamasında, “Emeklilerimiz ve hak sahiplerinin bayram tatiline rastlayan günlerdeki gelir ve aylık ödemeleri öne alınacaktır. Ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, 18 Ağustos 2018 Cumartesi gününden itibaren bankamatiklerden, 20 Ağustos 2018 Pazartesi tarihinde bankalardan ödenecektir” denildi.

Erken ödemeyi müjdeleyen SGK'nın aynı açıklamada açık bir şekilde 26 Ağustos, 27 Ağustos ve 28 Ağustos'ta aylık alan emeklilere bayram öncesinde maaş ödenmeyeceğini bildirmeyince kafası karışan milyonlarca emekli, bütün emekli aylıklarının bayramdan önce ödeneceğini düşünüp arife günü bankalara gitti. Ancak bankalar, aylıklarını her ayın 26'sında alan SSK emeklileriyle, yine aylıklarını her ayın 26, 27 ve 28'inci günlerinde alan Bağ-Kur emeklilerine SGK tarafından maaşların yatırılmadığı bildirildi.

SGK'DAN YATMAYAN EMEKLİ MAAŞLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ:

SGK'nın yaptığı açıklamaya göre SSK ve Bağ-Kur emekli ve hak sahiplerinden ödeme günü 26 Ağustos olanlara 27 Ağustos, 27-28 Ağustos olanlara ise 27-28 Ağustos'ta ödeme yapılacaktır." bilgisi verildi. Emekli aylıklarının ödemeleri cumartesi gününe rastlayanların maaşlarının cuma gün, pazar gününe rastlayanların ise maaşlarının pazartesi günü yatırılacağı bilgisi verildi. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının yaptığı açıklama şöyle:

''Kurban Bayramı'nın 21, 22, 23 ve 24 Ağustos 2018 tarihlerine rastlaması nedeniyle SSK ve Bağ-Kur emekli ve hak sahiplerinden ödeme günü 17-18 Ağustos olanlara 17 Ağustos, 19-25 Ağustos olanlara 20 Ağustos tarihinde 7 milyon 652 bin 321 emekliye ödeme yapıldı.  SSK ve Bağ-Kur emekli ve hak sahiplerinden ödeme günü 26 Ağustos olanlara 27 Ağustos, 27-28 Ağustos olanlara ise 27-28 Ağustos tarihlerinde 2 milyon 581 bin 53 emekliye ödeme yapılacaktır.  Bununla birlikte 16-17 Ağustos 2018 tarihlerinde Kurban Bayramı için toplam 11 milyon 767 bin 550 emekli ve hak sahibine bayram ikramiyesi ödendi."

İŞTE MAAŞ ŞOKU YAŞAYAN EMEKLİLER

Eski SSK'lı olarak bilinen işçi emeklileri, tahsis numaralarına göre her ayın 17 ile 26'ıncı günleri arasındaki 10 ayrı günde aylıklarını bankalardan çekiyor. Ödeme günü 17 ve 18'ine denk gelen emekliler aylıklarını zaten 17'sinde aldılar. Ödeme günü 19 ve 20'sine denk gelen emeklilerin aylıkları arife günü ödendi. Ödeme günü 21, 22, 23 ve 24'üncü güne ve dolayısıyla bayrama denk gelenlerle 25 Ağustos Cumartesi günü ödenecek olanlar erken ödemeden yararlandırıldı, aylıkları 20 Ağustos arife günü ödendi. Ancak tahsis numarası sıfırla biten ve ödeme günü ayın 26'ncı gününe denk gelen emekliler ise erken ödemeden yararlandırılmadığı için bayrama aylıksız girdiler. Bu emekliler aylıklarını ancak 27 Ağustos pazartesi günü, yani bayramdan sonra alabilecekler.

EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK? HANGİ EMEKLİ AYLIĞINI NE ZAMAN ALACAK?

BÜYÜK ŞOKU BAĞ-KUR'LULAR YAŞADI

Eski Bağ-Kur emeklilerinde durum daha da vahim. Tahsis numarası 5,7 ve 9 rakamı ile biten ve aylık ödemeleri ayın 25'ine denk gelen Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları da bayram öncesi hesaba yattı. Ancak Bağ-Kur emeklilerinin asıl büyük kısmını oluşturan ve tahsis numaraları 0,1,2,3,4,6 ve 8 rakamlarıyla bitip ayın 26, 27 ve 28'inci gününde aylık alan milyonlarca emeklinin maaşı bayram öncesinde yatırılmadığı için ödemeler bayram sonrasına kaldı. 26 Ağustos Pazar gününe denk geldiği için bu emekliler aylıklarını 27 Ağustos ve 28 Ağustos tarihlerinde alabilecekler. Eski Emekli Sandığı emeklileri ise emekli aylıklarını ayın ilk 5 günü içinde aldıkları için yaşanan karmaşadan etkilenmediler.

(Kaynak:Sözcu)

Yorumlar (20)
Ösman 1 yıl önce
Bi ülkede maaşlar gecikiyorsa,bir şeyler ters gitmeye başlamış demektir...
İsimsiz 1 yıl önce
Ayıp ya yatacak denildi ona göre kendimizi ayarladık kurbanımızı aldık ne yacaz şimdi sagdan soldan para istiyecez ramazan bayramında 15 gün erken yatan maaş kurban bayramında yatmıyor asıl bu bayramda lazım insanlara para çaresiz kaldık ortada
Mehmet ozcakmak 1 yıl önce
Şimdi biz 26 sinda emekli aylığı alanlar maaş alamadık bayramı parasız geçiriyoruz bu Allahtan revamidir kimine analık kimine babalık olurmu boyle
Egemen 1 yıl önce
Sosyal devlet anlayışının çöküşü bu yapılan adaletsizlik bari ikramiye yatmadan açıklama yapsalardı herkes ona göre hesabını yapardı bu anlayışa pes
Duran 1 yıl önce
Allah razı devletimizden çocuklarım devletimizin sayesinde kurban bayramına kurbansız girdiler sevincleri kursagında kaldı..
Busem 1 yıl önce
Böyle birşey olabilir mi ya emeklinin yarisina maaş ödendi yarısi boş döndü bizde elimiz boş dönenlerdeniz,yazık günah bu kadar insan ne yapacak şimdi...
hamdi ozmerdivenli 1 yıl önce
yazıklar olsun
Ali 1 yıl önce
Yazıklar olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17°
açık