banner123

Merkez Bankası'ndan yeni dolar hamlesi

Türkiye Cumuriyeti Merkez Bankası'ndan (TCMB) yeni dolar hamlesi geldi. Yapılan açıklamada finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan yükseltileceği ifade edildi. Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 27.05.2019, 10:11
Merkez Bankası'ndan yeni dolar hamlesi

Türkiye Cumuriyeti Merkez Bankası'ndan (TCMB) yeni hamlesi... 

200 BAZ PUAN ARTTIRILACAK

Merkez Bankası, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılacağını açıkladı.

Açıklamada "Söz konusu değişiklik ile piyasadan yaklaşık 4,2 milyar ABD doları tutarında likidite çekilmesi beklenmektedir" ifadeleri yer aldı.

DOLAR KURU SON DURUM

Bankalararası piyasada haftanın ilk işlem gününde 6,08 civarında seyreden dolar/TL, Merkez Bankası'nın kararı sonrası 6,05'lere geriledi.

Küresel piyasalarda dolar cuma günü değer yitirmiş ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde olumlu bir hava yaşanmıştı. 

EURO KURU SON DURUM

Euro/TL de 6,76 seviyesinde hareket ediyor.

ABD ile ilişkiler ve devam eden seçim süreci yanı sıra ABD-Çin ticaret savaşları konusu da piyasalarda yakından takip ediliyor.

Yorumlar (0)