Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi.

EKONOMİ 14.09.2017, 14:11
Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Foreks anketine katılan analislerin tamamı politika faizi ile marjinal fonlama ve gecelik borçlanma faiz oranlarının değiştirilmeyeceğini öngörmüştü.

Merkez Bankası, marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25 olarak bıraktı. 

"PARA POLİTİKASI KÜRESEL RAYİÇ İLE UYUMLU"

Konuyla ilgili Uzmanpara.com'a değerlendirmede bulunan Gedik Portföy Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, TCMB beklentiler dahilinde bir karar alarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmediğini beliterek, "Merkez Bankasının fiilen uyguladığı faiz %12 ülkemizde cari enflasyon ise % 10,7. Bize benzeyen ülkelerde uygulanan faizin de cari enflasyonlarından ortalama 1,5 – 2 puan yüksek olduğunu göz önüne alırsak bu para politikası duruşu küresel rayiç ile uyumlu." dedi.

Karayazıcı değerlendirmesinin devamında şunları söyledi: "Döviz kurlarında var olan sakin seyrin sürmesi durumunda ülkemizde enflasyon oranının Aralık ayı ile birlikte inişe geçmesi bekleniyor. Bu eğilimin belirginleşmesini takiben Merkez Bankası fiili oran diyebileceğimiz fonlama faizinde indirim olanağı kazanacak. Yüksek olasılık ile de bu rüzgarı arkasına almadıkça faiz oranlarında bir değişikliğe gitmekten kaçınacaktır. 

Karar bir piyasa etkisi yaratır mı ? Bence hayır. Türk Lirası Şubat 2017’den bugüne olduğu üzere küresel rüzgar dahilinde benzerimiz olan ülke para birimleri ile birlikte yön bulmaya devam edeceğe benziyor." 

Yorumlar (0)