Memur ve Emekliye zam yapılacak! Zam oranı ne kadar olacak?

Memur ve Emeklilere müjdeli haber! Enflasyonla birlikte emekli ve memur maaşlarına zam yapılacak? Emekli ve Memurlar ne kadar zam alacak? Yüzde kaç oranında? Detaylar haberimizde...

Memur ve Emekliye zam yapılacak! Zam oranı ne kadar olacak?

Memur ve Emeklilere müjdeli haber! Enflasyonla birlikte emekli ve memur maaşlarına zam yapılacak? Emekli ve Memurlar ne kadar zam alacak? Yüzde kaç oranında? İşte detaylar

Maaşlara yüzde 4 artı 5 zam yapılacak

Memur ve emekliler için iyi haber. 12.3 milyon emekli, dul ve yetim ile 3 milyon memur enflasyona paralel zam alıyor. Memur ve emekli bu yıl yüzde 4 artı 5 zam alacak.

Memurlar ile emekliler ocak-temmuz olmak üzere yılda iki kez zam alıyor. Memur ve emeklisinin zam oranı iki yılda bir yapılan toplu sözleşmeye göre belirleniyor. Geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa bu da zamma ekleniyor. SSK ve Bağkuremeklileri de memurlar gibi yılda iki kez zam alıyor. Ancak toplu sözleşme SSK ve Bağkur emeklisi için geçerli değil.

Maaşa fark olarak eklenecek

Toplu sözleşmeye göre; memur ve emeklisi bu yıl yüzde 4 artı 5 zam alacak. TÜİK’e göre; enflasyon ocakta yüzde 1.06, şubatta yüzde 0.16, martta da yüzde 1.03 arttı. 3 aylık toplam kümülatif enflasyon yüzde 2.26 oldu. Önümüzdeki üç ay sonunda ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 4’ü aşması halinde memur ve emeklisine fark zammı yansıyacak.

İkramiyeler haziran ayında verilecek

SSK ve Bağkur emeklisinin maaşı ilk 6 ayda çıkan enflasyon kadar zamlanacak. Şu aşamada yüzde 2.26 zam garanti. Nisan, mayıs ve hazirandaki enflasyona göre zam oranı artabilir. Zamlar temmuz maaşlarına yansıyacak. Ondan önce 3 Haziran’a kadar 1000 liralık bayram ikramiyesinin hesaplara yatması bekleniyor.

YORUM EKLE